Antyrosyjskie sankcje. Amerykanie dobrali się do doradców finansowych

Departament Sprawiedliwości USA wziął pod lupę doradców inwestycyjnych, fundusze wysokiego ryzyka, kancelarie prawne i doradców finansowych — wszystkich w tej branży, którzy mogą pomagać Rosjanom w zarządzaniu majątkiem poza krajem.

Publikacja: 22.04.2023 12:29

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz

Foto: Bloomberg

— Ludzie, którzy siedzą w bankach najczęściej nie przejmują się amerykańskimi sankcjami, praniem brudnych pieniędzy i obawami przed oszustwami. Wszystko tylko musi im pasować do prowadzonych rachunków – powiedział Bloombergowi Andrew Adams, szef Kleptocapture, założonej przez Departament Sprawiedliwości USA grupy zajmującej się śledzeniem brudnych pieniędzy. Jego zdaniem takie praktyki są powszechne wśród bankierów, menedżerów finansowych, w niektórych przypadkach także doradców inwestycyjnych, oraz ekspertów prowadzących zagraniczne fundusze hedgingowe lub kapitałowe. Zdaniem Bloomberga, to co mówi Adams można postrzegać jako ostrzeżenie przed nasileniem amerykańskiej kampanii mającej na celu wyeliminowanie osób unikających sankcji. Chodzi o to, by obłożeni sankcjami Rosjanie i ich firmy nie mieli już dokąd uciekać ze swoim majątkiem.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla