Węgry rezygnują z udziałów w rosyjskim banku. Sankcje USA miały go „zrujnować”

Pod naciskiem sankcji USA Viktor Orban zdecydował, że Węgry zrezygnują z udziałów w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym, który współzakładały w 1970 roku.

Publikacja: 14.04.2023 14:32

Victor Orban, premier Węgier

Victor Orban, premier Węgier

Foto: Bloomberg

W czwartek rząd Viktora Orbana poinformował, że rezygnuje z udziałów w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym (International Investment Bank). MBI ma obecnie siedzibę w Budapeszcie, a pierwotnie miał w Moskwie. Według Orbana Węgry muszą to zrobić, gdyż sankcje USA „zrujnowały” bank. Dodał też, jak zauważa Reuters, że Węgry stosują się do sankcji, ale będą przeciwko nim protestować.

Czytaj więcej

Polska wystąpiła z banku kontrolowanego przez Kreml

- Nigdy nie zgadzaliśmy się na sankcje, ale nie kwestionujemy praw innych, w tym Stanów Zjednoczonych do nakładania sankcji – mówił Orban. – Od wybuchu wojny było jasne, że możliwości banku malały, a teraz, gdy Amerykanie nałożyli na niego sankcje, skutecznie go zrujnowali.

W rozmowie z państwowym radiem Orban podkreślał, że USA są ważnym sojusznikiem Węgier, ale istnieją różnice w poglądach na wojnę toczącą się między Rosją a Ukrainą. Według premiera Węgier Stany Zjednoczone „nie zrezygnowały ze swojego planu wciśnięcia wszystkich do sojuszu wojennego”, czemu Budapeszt się sprzeciwia. Republika Węgier jest jedynym państwem NATO, które nie dostarcza Ukrainie jakiejkolwiek pomocy zbrojeniowej.

Czytaj więcej

Obywatel Węgier na liście osób objętych nowymi sankcjami USA

Udziały w MBI stały się dla Węgier nieopłacalne po tym, jak USA nałożyły na niego kolejne sankcje. Objęły one także trzech najważniejszych członków kadry kierowniczej banku – dwóch Rosjan i jednego Węgra.

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny, określany przez Waszyngton jako „nieprzejrzysta platforma kontrolowana przez Kreml”, powstał w 1970 roku jako bank kredytujący projekty w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG). Zakładały go kraje tzw. demokracji ludowych, w tym także Polska, która udziałowcem MBI była do 2000 roku. Węgry są jednym z ostatnich krajów-założycieli, wycofujących się z banku – w zeszłym roku opuściły go Czechy, a Rumunia i Bułgaria są w trakcie wycofywania swoich aktywów. Wśród udziałowców pozostają nadal Kuba, Mongolia i Wietnam.

MBI miał pierwotnie siedzibę w Moskwie, ale w 2019 roku przeniósł ją do Budapesztu. Rosja i inni udziałowcy wykorzystywali jego status organizacji międzynarodowej zarejestrowanej przy ONZ oraz wynikające z tego zwolnienia z podatków i ceł.

Czytaj więcej

Miedwiediew chwali Orbana za słowa o "nieistniejącej Ukrainie"

Stosunki na linii Budapeszt-Waszyngton są napięte w związku z wojną w Ukrainie i wynikających z niej konsekwencji. Węgry blokowały ratyfikację przystąpienia Finlandii do NATO a nadal blokują członkostwo Szwecji (wspólnie z Turcją). Rząd Viktora Orbana głośno krytykuje sankcje wobec Rosji (i stara się prowadzić nadal handel z Federacją Rosyjską), ale nie blokuje sankcji nakładanych przez Unię Europejską.

Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej