Kto najlepiej czuł tętno turbulentnej gospodarki?

Najcelniejsze prognozy i szacunki publikowanych w 2022 roku danych makroekonomicznych formułowali ekonomiści z banków BOŚ i Pekao oraz z PZU.

Publikacja: 13.01.2023 03:00

Kto najlepiej czuł tętno turbulentnej gospodarki?

Foto: AdobeStock

Miniony rok był lekcją pokory dla analityków – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska. – Wielość czynników wpływających na inflację spowodowała, że zmiany wskaźnika cen w minionym roku były bezprecedensowe, wręcz szokowe. Zastosowanie standardowych narzędzi, bazujących na historycznych zależnościach, zdecydowanie nie wystarczało w prognozowaniu inflacji – tłumaczy.

Tarnawa wraz z Aleksandrą Świątkowską zwyciężyli w ubiegłorocznej edycji konkursu krótkoterminowych prognoz (tzw. nowcastów) makroekonomicznych i rynkowych „Parkietu”. Duet z BOŚ wrócił na czoło rankingu po dwóch latach przerwy, które były okresem dominacji analityków z PKO BP (tym razem zajęli wysokie szóste miejsce). Wcześniej ekonomiści z BOŚ zwyciężyli trzy razy z rzędu, co w długiej już historii tej rywalizacji nie ma precedensu.

Tym razem Tarnawa i Świątkowska pokonali zespół analityków z Banku Pekao, którym kieruje Ernest Pytlarczyk. Podium zamykają ekonomiści z PZU i TFI PZU z Dawidem Pachuckim na czele, a tuż za „pudłem” znalazły się zespoły Alior Banku i Banku Millennium.

Temu ostatniemu zespołowi należy się wyróżnienie za wyjątkowo stabilną formę prognostyczną. Analitycy z Banku Millennium, gdzie głównym ekonomistą jest Grzegorz Maliszewski, w minionych pięciu edycjach konkursu „Parkietu” stale byli w pierwszej piątce, w tym trzy razy na podium.

Ekonomiści z BOŚ zwycięstwo zawdzięczają najcelniejszym szacunkom (nowcastom) 17 uwzględnionych w konkursie wskaźników makroekonomicznych oraz celnym prognozom pięciu wskaźników rynkowych. Pod tym drugim względem znaleźli się na czwartym miejscu. Na „rynkowym” podium stanęli analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Monika Kurtek z Banku Pocztowego oraz ekonomiści z PZU.

Pod względem wszechstronności równie dobrze co duet z BOŚ wypadli ekonomiści z Banku Pekao. Oba zespoły znalazły się w pierwszej piątce najlepszych prognostów aż 11 spośród 22 wskaźników makroekonomicznych i rynkowych uwzględnionych w naszym konkursie. Kolejne miejsca w tym zestawieniu przypadły w udziale zespołom PZU i Santander Bank Polska.

Na osobne wyróżnienie zasłużyli analitycy z mBanku, gdzie głównym ekonomistą jest Marcin Mazurek. Jego zespół formułował bowiem najcelniejsze szacunki inflacji, czyli zmiennej, która budziła w 2022 r. najwięcej emocji na rynkach finansowych i wyjątkowo mocno zaskakiwała.

W tym roku wyzwaniem dla prognostów będzie ocena tempa dezinflacji, czyli spadku inflacji. Laureaci ostatniej edycji konkursu „Parkietu” zgodnie bowiem zakładają, że od marca wzrost cen zacznie hamować, różnią się jednak w prognozach uporczywości tzw. inflacji bazowej (nieobejmującej cen energii i żywności). Ta będzie zależała m.in. od koniunktury na rynku pracy, w szczególności zaś tego, czy wzrost płac będzie utrzymywał się na poziomie kilkunastu proc. rocznie, czy zwolni.

Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla
Gospodarka
O co chodzi Trumpowi? Chce drogi handlowej i surowców Grenlandii