Janusz Jankowiak: Całkowity zakaz obrotu towarowego z Rosją byłby jak broń atomowa

Już sama wiadomość o odcięciu od SWIFT-u i zamrożeniu części rezerw banku centralnego wywołuje run na banki rosyjskie i panikę wśród klientów detalicznych - mówi Janusz, Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Publikacja: 27.02.2022 16:23

Janusz Jankowiak

Janusz Jankowiak

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Co oznacza zapowiedziane przez szefową Komisji Europejskiej sparaliżowanie aktywów Banku Rosji, czyli rosyjskiego banku centralnego?

Janusz Jankowiak: - Wojna i wprowadzenie początkowych sankcji ograniczyło płynność tych aktywów. Część już stała się niepłynna, bo ogłoszenie sankcji spowodowało, że chcąc sprzedać część rezerw np. w postaci obligacji amerykańskich Rosjanie musieliby się mocno namęczyć i posłużyć się jakimś pośrednikiem. Cześć tych rezerw trzymana jest za granicą, teraz zostają zablokowane i Bank Rosji w ogóle straci do nich dostęp, co ogranicza możliwość wspierania kursu rubla. I ogranicza możliwość pewnych interwencji, bo zmniejsza się zasób aktywów, które rosyjski bank centralny może wykorzystać. To z całą pewnością sytuacja dla niego mocno dyskomfortowa.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji