Materiał powstał we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Przeciętny mieszkaniec Polski wytworzył w 2018 r. 329 kg odpadów komunalnych, a do 2030 r. będzie to aż 370 kg. W całym kraju w 2018 r. powstało 128 mln ton odpadów, z czego 12 mln ton (prawie 10 proc.) stanowiły odpady komunalne, wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Niestety, nasz kraj, jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów komunalnych w przeliczeniu na osobę, wypada bardzo słabo: jesteśmy pod tym względem na przedostatnim miejscu w Unii.
W Polsce składowaniu poddano 42 proc. odpadów komunalnych, recyklingowi 34 proc., a przekształceniom termicznym 24 proc., wskazuje PIE.
Osobnym problemem są szczególnie szkodliwe dla środowiska elektrośmieci i ich zagospodarowanie. W Polsce według głównego inspektoratu ochrony środowiska w 2018 r. zebrano 329 tys. ton zużytego sprzętu (tzw. ZSEE). Obecnie według szacunków organizacji ElektroEko poziom zbiórki to ok. 350 tys. ton. Według raportu ElektroEko utylizacji podlega u nas prawie 60 proc. elektroodpadów wprowadzonych na rynek. Choć wynik ten jest imponujący na tle średniej UE (42,5 proc.), to oznacza on też, że ciągle niemal 200 tys. ton elektroodpadów rocznie nie podlega przetworzeniu.
W świetle tych danych widać wyraźnie, jak szczególnym wyzwaniem jest odpowiednia i odpowiedzialna gospodarka odpadami. W Polsce zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym stale prowadzone są działania, mające na celu ulepszanie systemu gospodarki odpadami; dotyczy to zarówno ich zbiórki, jak i przetwarzania.