Aktualizacja: 10.10.2016 13:07 Publikacja: 10.10.2016 12:59
Foto: Rzeczpospolita
Polski eksport zwalnia. Sytuacja u naszych głównych partnerów handlowych wygląda nieciekawie. Szczególnie niepokojące sygnały napływają z gospodarki niemieckiej, od której polski eksport jest bardzo silnie uzależniony. O tym, jaka jest przyszłość polskiego eksportu, które branże radzą sobie najlepiej i gdzie krajowe firmy mogą szukać pomocy przy zagranicznej ekspansji opowiada Robert Antczak.
- Eksport pozostaje nadal głównym kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale wyraźnie napływają do nas coraz bardziej niepokojące sygnały – ocenia.
W październiku liczba firm francuskich, które zbankrutowały w ostatnich 12 miesiącach wzrosła do rekordowych 64 650 z 64 191 we wrześniu — podał w najnowszym zestawieniu bank centralny.
Ceny w sklepach znów rosną coraz szybciej. W październiku były średnio o 5,4 proc. wyższe niż przed rokiem. W efekcie słabnie konsumpcja, czyli gaśnie najważniejszy silnik gospodarki.
Stolica Polski wspięła się w tym roku o cztery miejsca w światowym zestawieniu, które ocenia biznesową atrakcyjność miast. Warszawa nadal zajmuje jednak odległą, 61. pozycję.
Zawarcie traktatu o wolnym handlu UE-Mercosur stoi pod znakiem zapytania z powodu pakietu dotyczącego rolnictwa. Bruksela nie chce zmienić w projekcie umowy ustaleń dotyczących rolnictwa, przeciwko tym ustaleniom są Francja i europejscy rolnicy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Niemiecka rada ekspertów gospodarczych, znana jako „grupa 5 mędrców” obniżyła prognozy wzrostu Niemiec w 2024 i w 2025 r. Nastroje inwestorów pogorszyły się z powodu wygranej Trumpa w USA i rozpadu koalicji nad Renem.
- Nie wiem nic o żadnej odmowie - tak o rzekomym odmawianiu przez SN niektórym dziennikarzom dostępu do akt z afery taśmowej mówił w TOK FM rzecznik SN Michał Laskowski.
Poseł PiS Maciej Horała porównał w TVN24 Mateusza Morawieckiego do Eliota Nessa, który w latach 30-tych w USA, jako agent federalny na czele tzw. Nietykalnych walczył z gangiem Ala Capone. - Jak ktoś stracił, a tu straciły mafie i różne grupy interesu 30 miliardów tylko w zeszłym roku, to ma potężny interes, żeby atakować kogoś, kto do tego doprowadził - mówił.
Amerykańska aplikacja, łącząca zwykłych kierowców z pasażerami szukającymi transportu, umożliwi płatności systemem płatniczym Google’a - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Placówek bankowych jest coraz mniej. Dotychczasowi pracownicy tracą pracę lub przechodzą z tradycyjnych oddziałów do call center, chatów i pokojów wideo.
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, czyli takich, które zatrudniają od 10 do 249 pracowników, nie jest jeszcze do końca rozwinięty.
Jest ryzyko przekroczenia kowenantów przez Energę po podjęciu się realizacji wartego 5,5–6 mld zł bloku w Ostrołęce – alarmują analitycy.
Zwyżki zachęciły fundusze do zakupów na parkiecie. Tak ochoczo nie brały akcji z GPW od trzech lat.
Już we wrześniu powinniśmy poznać zwycięzcę przetargu na utrzymanie systemu informatycznego dla ZUS. Gra toczy się o 700 mln zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas