W styczniu ma wreszcie zacząć działalność etiopska giełda papierów wartościowych, czyli Ethiopian Securities Exchange. Będzie ona miała siedzibę w Addis Abebie, stolicy kraju. - To nie tylko kamień milowy, to początek nowej Etiopii – zapewnia w rozmowie z „Financial Timesem” Tilahun Kassahun, prezes nowej etiopskiej giełdy.
Giełdę papierów wartościowych próbowano wcześniej tworzyć za rządów cesarza Hajle Syllasje (panującego w latach 1930-1936 i 1941-1974). W 1960 r. stworzono departament wymiany akcji w Państwowym Banku Etiopii, a w 1965 r. powstała Share Trading Group, w ramach której sześć instytucji finansowych handlowało akcjami między sobą. Próby powołania bardziej rozwiniętej giełdy papierów wartościowych zostały przerwane w 1974 r., po wojskowym, marksistowskim zamachu stanu. Ówczesna junta wojskowa znacjonalizowała wszystkie instytucje finansowe oraz większe firmy. Jej polityka doprowadziła Etiopię do głodu i pogłębienia nędzy.
Czytaj więcej
Etiopski przewoźnik wznowił loty samolotami B737 MAX trzy lata po tragicznej katastrofie 10 marca 2019, w której zginęło 157 osób z 30 krajów.
Obecne władze Etiopii – rządzonej przez premiera Abiya Ahmeda Alego, wdrażają wolnorynkowe reformy, których częścią ma być stworzenie giełdy papierów wartościowych. Planują one sprzedać poprzez giełdę m.in. 10 proc. akcji narodowego operatora telekomunikacyjnego Ethio, jednej z największych tego typu spółek w Afryce.
Jaka jest sytuacja gospodarcza w Etiopii?
Abiy Ahmed Ali, jest premierem Etiopii od 2018 r. W 2019 r. zdobył Pokojową Nagrodę Nobla. Był chwalony za działania reformatorskie, ale jego reformy zostały opóźnione po wybuchu wojny domowej w prowincji Tigray w 2020 r. W ciągu dwóch lat tego konfliktu zginęło 600 tys. osób, a Etiopia została w grudniu 2023 r. zmuszona do restrukturyzacji swojego zadłużenia. Władzom w Addis Abebie udało się jednak później uzyskać pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Banku Światowym, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chinach. W ramach reform gospodarczych zwiększono wymienialność krajowej waluty i otworzono system bankowy na inwestorów zagranicznych. Kraj zdołał też utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego. MFW szacuje, że w 2024 r. PKB Etiopii wzrósł o 6,1 proc., a w 2025 r. powiększy się o 6,5 proc. Etiopia pozostaje jednak krajem stosunkowo ubogim. Jej PKB na głowę (liczony według parytetu siły nabywczej) wynosił 4,05 tys. USD. W 2018 r., czyli na początku rządów Abiya Ahmeda Alego, sięgał on jednak zaledwie 2,47 tys. USD, a w 1991 r. (czyli w ostatnim roku rządów marksistowskiej junty wojskowej) wynosił jedynie 455 USD.