Teraz stanowią zachętę dla firm, które potrzebują pieniędzy, więc szukają ich na giełdzie. W 2022 r. tylko jedna firma zdecydowała się na IPO. Jak wynika z danych zebranych przez Bloomberga, do tej pory 10 firm z różnych branż, od technologii informatycznych po produkcję odzieży, sprzedało w tym roku akcje o wartości ponad 12,4 miliarda rubli (130 milionów dolarów) w ramach pierwszych i drugich ofert publicznych. Wśród kupujących dominowali inwestorzy indywidualni.
Czytaj więcej
Spółki z giełdy w Rosji wciąż wypłacają dywidendy inwestorom zagranicznym. Inwestorzy ci nadal nie mają jednak dostępu do pieniędzy, których nie zdążyli wycofać z Rosji.
Będzie jeszcze więcej
Liczba firm, które chcą pozyskać środki z IPO wzrośnie jeszcze do końca roku. Na liście chętnych jest EuroTrans, jeden z największych niezależnych sprzedawców detalicznych paliw w kraju oraz Yuzhuralzoloto spółka wydobywająca złoto, na którą w mijającym tygodniu nałożyła sankcja Wielka Brytania. Jak wynika z komunikatu na firmowej stronie internetowej, EuroTrans, chce sprzedać akcje o wartości 26,5 miliarda rubli, planuje wejść na giełdę 21 listopada. Z kolei w ostatni czwartek Yuzhuralzoloto, poinformowała, że jeszcze przed końcem miesiąca zaoferuje inwestorom 5 proc. udziałów. Jak podał w zeszłym tygodniu dziennik RBC, Yuzhuralzoloto liczy na wycenę na poziomie 120 miliardów rubli.
Jak podała agencja Interfax, cytując Natalię Loginową odpowiadającą za strategię moskiewskiej giełdy, jeszcze przed końcem roku w publicznej ofercie powinny się pojawić także papiery producenta wódki Kaluga Distillery Kristall i sieci stołecznych lombardów Mosgorlombard, oraz trzy inne spółki.
Czytaj więcej
Sankcje nałożone na Rosję działają zgodnie z oczekiwaniami, co nie znaczy, że są idealne.