Reklama
Rozwiń

Polskie akcje będą rosły. Firmy z łatwością przenoszą koszty na konsumentów

Rodzimym firmom z łatwością przychodzi przenoszenie rosnących kosztów na konsumentów, stąd ostatecznie inflacja sprzyja ich wycenom.

Publikacja: 06.06.2023 03:00

Polskie akcje będą rosły. Firmy z łatwością przenoszą koszty na konsumentów

Foto: Adobe Stock

Rynki akcji pozostają w świetnej formie, na fali dobrych danych z gospodarek, dlatego zarządzający na początku czerwca mocniej stawiają na papiery udziałowe, w tym spółek notowanych na GPW.

Moda na inteligencję. Sztuczną

W maju szczególnie dobrze zaprezentowały się fundusze akcji spółek wzrostowych dzięki ogromnemu zainteresowaniu branżą sztucznej inteligencji. Kilkunastoprocentowe stopy zwrotu tego typu produktów nie były niczym nadzwyczajnym, a zdarzyły się nawet ponad 20-proc. zyski. Najmocniej zyskał na tym portfel Xeliona.

Na początku maja eksperci zarządzający portfelami funduszy, które publikujemy co miesiąc w „Parkiecie”, przenosili kapitał w stronę obligacji, które zyskały nawet przewagę nad akcjami. Teraz mamy transfer w drugą stronę – akcje znów stanowią średnio ponad połowę portfeli funduszy. Co ciekawe, wzrosło znaczenie polskich spółek.

– WIG jest indeksem, który czerpie z wysokiej inflacji. Po części jest to efekt ogromnej wagi sektora finansowego, który jest beneficjentem wysokich stóp procentowych, natomiast widać po wynikach za I kwartał, że masa spółek z dość dużą łatwością przenosi podwyżki cen na konsumentów, marże oraz dynamika wzrostu zysków są wysokie – zauważa Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego w DI Xelion.

Podobnego zdania są inni zarządzający. – Są rynki i gospodarki, które napawają optymizmem – mówi Jędrzej Janiak, analityk F-Trust. – Stawiamy w głównej mierze na polskie akcje.

Według ekspertów BM Santandera można się spodziewać dalszego osłabiania dolara do euro, co powinno wspierać notowania na rynkach wschodzących, w tym przede wszystkim na rynku polskim, który oprócz atrakcyjnych wycen, charakteryzuje się solidnymi parametrami makroekonomicznymi. W przypadku rynku krajowego czynnikiem ryzyka pozostaje zaplanowane na 15 czerwca posiedzenie TSUE.

Ogółem z początkiem czerwca zarządzający zwiększyli też zaangażowanie w spółki amerykańskie, w tym wzrostowe, które mocno zyskiwały w maju na fali zainteresowania sztuczną inteligencją. – W kontekście sektorów to żal nie być w tych, które partycypują w megatrendzie sztucznej inteligencji, gdzie silny trend powinien również się uwidocznić w krótkich i płytkich korektach – przyznaje Janiak. Ogółem w portfelach funduszy przybyło także akcji azjatyckich, czyli głównie chińskich. Zarządzający w tym przypadku zwracają uwagę na niskie wyceny, liczą też na zmiany w polityce fiskalnej.

Największy spadek udziału, sięgający średnio 4 pkt proc., mają za sobą fundusze polskich obligacji. Maj dla tego typu rozwiązań był słabszym okresem, natomiast rentowność rosła (ceny spadały) także na innych rynkach, w tym amerykańskim. Przełom maja i czerwca przynosi jednak zmiany w tym trendzie.

Silna konsumpcja

Odporna jak dotąd na podwyżki stóp procentowych amerykańska gospodarka sprawiła, że obawy przed recesją zeszły jakby na dalszy plan. Według Grzegorza Pułkotyckiego ze Starfunds nie należy zapominać o tym ryzyku.

– Gospodarka amerykańska wykazuje niezwykłą odporność na zacieśnianie warunków monetarnych i na razie w objęciach recesji pogrążył się sektor dóbr w przeciwieństwie do sektora usług, na które wciąż trwa wzmożony popyt. Konsumpcja pozostaje relatywnie silna za sprawą historycznie niskiego bezrobocia i wciąż sporych zakumulowanych w trakcie pandemii oszczędności – analizuje. – Niemniej jednak już teraz widać spadek stopy oszczędności, co w perspektywie oznaczać będzie wyczerpywanie się tego bufora i spadek konsumpcji. Nie można pominąć przesuniętej w czasie transmisji podwyżek stóp procentowych na rynek nieruchomości i finansowania przedsiębiorstw – podkreśla.

Giełda
Mentzen kupił akcje. Nie o wszystkich transakcjach rynek wiedział
Giełda
Ubogie święta na warszawskiej giełdzie
Giełda
Ranking wartości szefów spółek z warszawskiej giełdy
Giełda
Czas wezwań i przejęć. Rok 2025 będzie ciekawy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Giełda
WIG20 znów pod kreską, ale poziom 2200 pkt. został obroniony
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku