Zimny prysznic na GPW

Ochłodzenie z zagranicznych giełd wystarczyło, by krajowe spółki poddały się przecenie. Inwestorzy krótko cieszyli się z 2000 pkt na WIG20.

Publikacja: 24.05.2023 18:14

Zimny prysznic na GPW

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Analitycy relacjonujący wydarzenia zza oceanu w ostatnich dniach mówią głównie o negocjacjach w sprawie limitu zadłużenia. We wtorek nie doszło do oczekiwanych postępów w rozmowach, na co tamtejszy rynek akcji zareagował spadkami. S&P 500 utracił poziom 4200 pkt, przy którym poprzednio był na początku lutego. Spadki przy Wall Street rzutowały oczywiście na atmosferę na innych rynkach, przez Azję po Europę. Na Wschodzie najsłabiej wypadł Hang Seng, który tracił 1,6 proc. Japoński Nikkei 225 zniżkował o 0,9 proc. Otwarcie w Europie przebiegło odbyło się nastrojach. WIG20 już w pierwszych minutach sesji zszedł poniżej 2000 pkt, po czym stopniowo, z godziny na godzinę, kontynuował spadki. Tuż po południu mogło się wydawać, że dołek wypadnie w okolicach 1965 pkt, a niedźwiedzie nacieszą się dorobkiem około 2 proc. zniżki. Tak się jednak nie stało – w ostatnich kilkudziesięciu minutach sprzedający przeprowadzili kolejny atak, sprowadzając w efekcie WIG20 do poziomu niecałych 1959 pkt, co oznaczało blisko 2,3 proc. straty. Indeks dużych spółek zatrzymał się praktycznie na rogatkach strefy wsparcia 1950-1955 pkt, która jeszcze w zeszłym tygodniu grała rolę oporu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka