– Spółki technologiczne z GPW są ciekawym wyborem inwestycyjnym na 2022 r. Faktycznie sektor technologiczny jest pod presją od pewnego czasu, głównie za sprawą przeceny takich spółek w USA. Ale ich wyceny były na bardzo wysokim poziomie, w wielu przypadkach nieuzasadnionym fundamentalnie – mówi Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku. Dodaje, że takich wycen wśród polskich spółek technologicznych nie było. Co więcej, po ostatniej przecenie wyceny niektórych podmiotów zbliżyły się do wycen spółek z bardziej tradycyjnych sektorów.
Natomiast wyzwaniem w przypadku firm technologicznych są rosnące koszty wynagrodzeń. Z jednej strony w związku z deficytem specjalistów od IT presja na wynagrodzenia w tej branży rośnie już od lat, więc spółki są do tego przyzwyczajone. Ale faktem jest też, że dynamika wynagrodzeń przyspieszyła z racji inflacji i zmian związanych z tzw. Nowym Ładem.
– Natomiast zaletą spółek technologicznych jest to, że wraz z postępującą cyfryzacją życia i gospodarki popyt na ich produkty jest rosnący. I taki pozostanie przez wiele lat. Więc można spokojnie zaliczyć te spółki cały czas do wzrostowych – uważa ekspert Haitong Banku. Jego zdaniem kolejną zaletą spółek technologicznych jest fakt, że rosnący popyt na tego typu usługi i produkty pomaga reprezentantom tej branży w przenoszeniu rosnących kosztów, co z kolei pomaga im bronić rentowność. Dodatkowo, spółki tworzące tzw. produkty pudełkowe lub działające w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa) mają dużą skalowalność biznesu, która powoduje, że wzrost sprzedaży wymaga marginalnego zaangażowania zasobów.
Lista faworytów
– Spośród większych spółek w sektorze preferujemy Comarch, który stabilnie rośnie w kluczowych biznesach ERP oraz telekomunikacji. Ma dużą pozycję gotówkową i może zwiększać dywidendę w kolejnych latach – argumentuje Dominik Niszcz, ekspert Trigon DM. Dodaje, że Comarch jako spółka bliższa kategorii value niż growth nie jest tak bardzo wystawiony na negatywny efekt wzrostu stóp procentowych.
– Co prawda ostatnie informacje dotyczące dużego kontraktu w ZUS nie są sprzyjające dla firmy, ale jak dotąd prawdopodobnie i tak nie osiągała ona znaczących zysków z tego kontraktu. Duży udział przychodów z zagranicy, w tym długoterminowe kontrakty z perspektywicznych rynków azjatyckich, zwiększa dywersyfikację geograficzną – podsumowuje Niszcz.
Pozytywne zalecenia od biur maklerskich ma też na koncie Asseco Poland, któremu rosnący popyt na usługi IT dodaje skrzydeł.