Fundacja może wynajmować pokoje na godziny bez podatku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by fundacja rodzinna prowadziła krótkoterminowy najem lokali.

Publikacja: 28.06.2024 07:48

Fundacja może wynajmować pokoje na godziny bez podatku

Foto: Adobe Stock

W wydanym 19 czerwca 2024 r. wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozpatrywał kwestię dopuszczalnego zwolnienia z CIT dla fundacji rodzinnej. Wyrok zapadł po skardze na interpretację indywidualną z Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja ta dotyczyła sytuacji, w której jeden z fundatorów wnosi do fundacji budynek z ośmioma apartamentami przeznaczonymi na krótkoterminowy najem. Fundacja takim właśnie najmem ma się zajmować.

Fundacja i najem krótkoterminowy: bez podatku?

Skarbówka stwierdziła, że krótkoterminowy najem nie mieści się w dopuszczalnym dla fundacji rodzinnych zakresie działalności zwolnionej z podatku. Wprawdzie w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacjach rodzinnych jest ogólnie mowa o „najmie” jako jednym z rodzajów dozwolonego fundacyjnego biznesu, ale nie sprecyzowano tam, o jaki najem chodzi. Zdaniem KIS takie ogólne ujęcie tej czynności oznacza najem, który jest sformalizowany w postaci umowy określającej prawa i obowiązki obydwu stron. Należność za taki najem – jak zauważono w interpretacji – bywa zwykle rozliczana cyklicznie.

— Wskazanych wyżej cech najmu czy dzierżawy nie wykazują wskazane we wniosku usługi najmu krótkoterminowego lokali. Nie można również uznać ich za udostępnianie mienia fundacji do korzystania na innej podstawie — czytamy w tej interpretacji.

Jednak sąd uznał, że takie ograniczanie zakresu działalności fundacji i zwolnienia z CIT nie ma podstaw prawnych. Według uzasadnienia wyroku najem krótkoterminowy nie został kompleksowo uregulowany w polskim porządku prawnym i stosuje się do niego wszystkie ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące najmu. W ocenie sądu różnice co do okresu najmu nie są tu istotne.

Fundacja może pomnażać majątek poprzez nieruchomości

Jak zauważa Adam Trawiński, doradca podatkowy w kancelarii Tomczykowski Tomczykowska, ustawa przewiduje, że fundacja rodzinna może pomnażać swój majątek, także z użyciem wniesionych do niej nieruchomości.

— Sąd słusznie zwrócił uwagę, dokonując wykładni językowej, że ustawa ta nie ogranicza dopuszczalnej działalności fundacji, a tym samym zwolnienia z CIT, do określonych rodzajów najmu. Trzeba przy tym zauważyć, że wyrok ten dotyczy tylko najmu i nie legalizuje działalności typowo hotelowej, w której oprócz udostępniania powierzchni mieszkalnej występują usługi recepcji, restauracji i inne — zastrzega ekspert.

Dodaje, że KIS wydała już dla fundacji kilka podobnych interpretacji dotyczących najmu krótkoterminowego, ale wyrok gdańskiego WSA jest pierwszym, w którym wątpliwości co do krótkoterminowego najmu rozstrzygnięto na korzyść podatnika.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Gd 219/24

Cudzoziemcy
Co oznacza zawieszenie prawa do azylu w praktyce?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Praca, Emerytury i renty
Nie tylko 13. emerytura. Te osoby dostaną kolejne dodatkowe świadczenie
Praca, Emerytury i renty
500 plus dla seniora - sprawdź, czy masz do niego prawo
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Spadki i darowizny
Deregulacja przed notariuszem? Trzeba usunąć niepotrzebne zaświadczenie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście