Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Branża i klienci czekają na mniejszą biurokrację

Sposób, w jaki rozwija się branża leasingowa, pokazuje, w jakiej kondycji są firmy. Zmniejszenie biurokracji i zmiany strategii biznesowych pozwolą na stabilny rozwój branży, a zatem i firm, oraz skuteczną odpowiedź na potrzeby rynkowe.

Publikacja: 09.09.2024 04:30

Branża leasingowa od dawna domaga się odejścia od obowiązku zachowania formy pisemnej procedur – czy

Branża leasingowa od dawna domaga się odejścia od obowiązku zachowania formy pisemnej procedur – czyli możliwości przeprowadzenia ich w sposób cyfrowy. Jej zdaniem warto doprowadzić do e-rejestracji aut oraz w pełni zdigitalizować system faktur

Foto: Maciej Zygmunt

– Leasing jest często określany jako papierek lakmusowy koniunktury ze względu na strukturę klientów, którzy jako mali przedsiębiorcy dużo szybciej reagują na zmiany w gospodarce. To, co obserwujemy, badając wyniki finansowe branży, a możemy się pochwalić dwucyfrowymi zwyżkami, pokazuje, że kondycja polskiej gospodarki jest dobra i daje nadzieję na rozwój inwestycji – powiedziała Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu (ZPL), podczas dyskusji „Gospodarka a klimat – wyzwania w finansowaniu MSP na przykładzie sektora leasingu”.

Debata odbyła się na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Wzięli w niej także udział dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH, Tomasz Bogus, prezes PKO Leasing, Paweł Bojko, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego, oraz poseł Ryszard Petru, szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Z danych ZPL wynika, że branża sfinansowała ruchomości i nieruchomości warte 54,2 mld zł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. To o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost wartości umów dotyczy pojazdów lekkich – 32 proc. (29,7 mld zł). W przypadku maszyn i urządzeń (12,6 mld zł) oraz pozostałych ruchomości (1,98 mld zł) jest to wzrost o 5 proc.

– Małe firmy działają impulsywnie. Działają, jeśli zauważą okazję, wyprzedzają koniunkturę, ale też szybciej dostrzegają spowolnienie – uważa Paweł Bojko.

Jako przykład podał sytuację w budownictwie. – Powoli widać w nim ożywienie, jednak wcześniej firmy MŚP zainteresowały się możliwościami finansowania sprzętu budowlanego. Gdy kończy się cykl zainteresowania małych firm, na zmiany rynkowe zaczynają reagować większe przedsiębiorstwa – uważa wiceprezes grupy EFL.

Paneliści zastanawiali się, jakie zmiany są potrzebne do tego, by branża lepiej odpowiadała na potrzeby rynkowe, a nawet je inicjowała. Część z nich określili jako wewnętrzne (nowe strategie i formy aktywów), ale też zwrócili uwagę na znaczenie przepisów, które mogą pobudzić lub hamować rozwój przedsiębiorczości, a tym samym gospodarki.

Monika Constant przypomniała o spadku wartości finansowania w branży agro z początku tego roku: – Zmniejszone finansowanie maszyn rolniczych było konsekwencją zmian prawnych. Rolnicy zaczęli być traktowani jako konsumenci. Konieczna była nowelizacja przepisów – przypomniała. Jej zdaniem częste zmiany zasad udzielania leasingu, tworzenie przez rząd programów dofinansowania, a potem szybkie ich przerywanie nie pomagają w budowaniu zaufania do branży.

Jednak znacznie poważniejsza jest biurokracja. Branża leasingowa od dawna domaga się odejścia od obowiązku zachowania formy pisemnej procedur, czyli możliwości przeprowadzenia ich w sposób cyfrowy. Jej zdaniem warto doprowadzić do e-rejestracji aut oraz w pełni digitalizować system faktur. Część rozwiązań znalazła się w pierwszym pakiecie deregulacyjnym rządu, inne czekają na kolejne (zapowiedziane) pakiety upraszające prawo.

– Każda digitalizacja jest dobra, bo upraszcza, ułatwia i przyspiesza załatwianie spraw – uważa Ryszard Petru. Jego zdaniem postulaty branży dotyczące cyfryzacji nie budzą kontrowersji i deregulacja jest potrzebna.

Leasing powinien być łatwy i zrozumiały, tym bardziej że potrzebne jest przekonanie części przedsiębiorców do różnych form finansowania: – U części z nich panuje wciąż post-PRL-owskie myślenie, że kredyt jest zły. Finansowanie inwestycji z pieniędzy własnych jest nieefektywne, bo najdroższy jest własny kapitał – przekonywał polityk i ekonomista.

Ale natychmiast dodał, że ważne są także warunki makroekonomiczne, które dotyczą finansowania. W Polsce wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, wysoki deficyt i przewartościowanie złotego nie zachęcają firmy do zewnętrznego finansowania: – Część inwestycji obecnie się nie opłaca – mówił. Ryszard Petru uważa dodatkowo, że warto, by branża leasingowa zastanowiła się, co zrobić, by nie była kojarzona głównie ze sprzedażą samochodów, lecz z innowacjami.

Uczestnicy debaty przyznali, że potrzebne są zmiany.

– Przedsiębiorstwa leasingowe dyskutują, gdzie szukać większej efektywności. Cyfryzacja, podział pieniędzy w ramach KPO, potrzeby biznesu powodują modyfikację modelu biznesowego: zmianę z finansowania aktywów na ofertę zarządzania aktywami – zauważył Tomasz Bogus.

Przypomniał, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na użyczenie (najem), a nie na posiadanie. Dotyczy to floty samochodowej – aut osobowych i ciężarowych, a także maszyn. To oznacza dla firm leasingowych, że zajmują się nie tylko finansowaniem, ale także zapewniają serwis, ubezpieczenie, a także użyczają zamiennych maszyn na czas ewentualnej awarii tych wynajętych. – W ciągu pięciu lat z 19 proc. na 30 proc. wzrosła usługa wynajmu w transporcie ciężkim – przypomniał prezes PKO Leasing.

Prof. Dorota Niedziółka zwróciła uwagę na odpowiedzialność firm za to, co będzie działo się z maszynami czy ze sprzętem po okresie trwania umowy.

– Ci, którzy leasingują, biorą odpowiedzialność za poszerzenie oferty. Z jednej strony wyższa wartość umów dotyczących aut elektrycznych zwiększa naszą elektromobilność, z drugiej zastanawiamy się, co się stanie z tymi autami, z fotowoltaiką, gdy czas umów się skończy. Coraz częściej rozmawiamy także o tym, na ile samochody elektryczne są ekologiczne – mówiła ekspertka.

Zdaniem ekonomistki to są kolejne wyzwania, którym branża powinna sprostać.

– Leasing jest często określany jako papierek lakmusowy koniunktury ze względu na strukturę klientów, którzy jako mali przedsiębiorcy dużo szybciej reagują na zmiany w gospodarce. To, co obserwujemy, badając wyniki finansowe branży, a możemy się pochwalić dwucyfrowymi zwyżkami, pokazuje, że kondycja polskiej gospodarki jest dobra i daje nadzieję na rozwój inwestycji – powiedziała Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu (ZPL), podczas dyskusji „Gospodarka a klimat – wyzwania w finansowaniu MSP na przykładzie sektora leasingu”.

Pozostało 90% artykułu
Forum Ekonomiczne
Jassem, Hofmarcher: Trzeba ujednolicić sposób leczenia raka płuca
Forum Ekonomiczne
Tomasz Bogus, PKO Leasing o największych wyzwaniach dla leasingu
Forum Ekonomiczne
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Forum Ekonomiczne
Jan Garncarek: Design kolekcjonerski to odpowiedź na przesyt wzornictwem przemysłowym
Forum Ekonomiczne
Jacek Jassem: Terapia celowana to przełom w onkologii