Byli studenci MIT ukradli 25 mln dol. w kryptowalucie. Zajęło im to 12 sekund

Dwóch braci, którzy studiowali w Massachusetts Institute of Technology, zostało aresztowanych i postawiono im zarzut przeprowadzenia wyrafinowanej kradzieży kryptowaluty o wartości 25 milionów dolarów.

Publikacja: 17.05.2024 12:38

Ethereum

Ethereum

Foto: Adobe Stock

Prokuratorzy federalni na Manhattanie nazwali metodę 24-letniego Antona Peraire-Bueno i 28-letniego Jamesa Peraire-Bueno „nowatorską” i stwierdzili, że sprawa ta jest pierwszym przypadkiem, w którym tego typu oszustwo zostało wykryte w USA. I pierwszy raz postawiono komukolwiek takie zarzuty.

Czytaj więcej

Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy

Władze poinformowały, że bracia dokonali skomplikowanego napadu w kwietniu 2023 r., kradnąc traderom 25 milionów dolarów w zaledwie 12 sekund, nieuczciwie uzyskując dostęp do oczekujących transakcji i zmieniając przepływ kryptowaluty. „Metoda oskarżonych podaje w wątpliwość samą integralność blockchainu” – powiedział prokurator USA Damian Williams. W akcie oskarżenia zarzucono im spisek mający na celu popełnienie oszustwa drogą elektroniczną oraz spisek mający na celu pranie skradzionych pieniędzy.

Wyrafinowana kradzież kryptowalut

Anton Peraire-Bueno został aresztowany w Bostonie, a James Peraire-Bueno w Nowym Jorku. Obaj bracia studiowali na MIT w Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie według prokuratorów studiowali informatykę i matematykę, a także rozwinęli umiejętności i wykształcenie, na których polegali, dokonując oszustwa.

Czytaj więcej

Bonnie i Clyde XXI wieku. Powstaje film o parze hakerów, którzy ukradli 4 mld dol.

W akcie oskarżenia zarzucono braciom, że od miesięcy spiskowali, aby manipulować protokołami używanymi do zatwierdzania transakcji w celu umieszczenia ich w blockchainie Ethereum – publicznym rejestrze rejestrującym każdą transakcję kryptowalutową. Prokuratorzy poinformowali, że zrobili to, wykorzystując lukę w kodzie oprogramowania zwanego MEV-boost, z którego korzysta większość „walidatorów” sieci Ethereum, którzy są odpowiedzialni za sprawdzanie, czy nowe transakcje są ważne przed dodaniem ich do łańcucha bloków. Prokuratorzy poinformowali, że po przeprowadzeniu kradzieży bracia odmówili zwrotu środków i zamiast tego podjęli kroki mające na celu wypranie i ukrycie skradzionej kryptowaluty.

Finanse
Jeśli chcemy się liczyć, musimy mieć pełną gamę usług
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Jak rynki finansowe reagują na wyniki wyborów w USA? Relacja na żywo
Finanse
Spór o pieniądze w rodzinie królewskiej? Media: Król Karol odciął brata od funduszy
Finanse
Na czyje zwycięstwo wyborcze w USA szykują się rynki?
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Finanse
Szwajcarzy zarabiają na praniu rosyjskich pieniędzy. USA ma dość
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni