Aktualizacja: 21.11.2024 21:02 Publikacja: 02.11.2023 03:00
Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Foto: mat. pras.
Pięcioletnia kadencja obecnego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego kończy się 23 listopada. Pech chciał, że Jastrzębski mimowolnie został wrzucony na polityczną karuzelę, a to oznacza, że nie może spać spokojnie. Polityka znów bowiem wygrywa z merytoryczną dyskusją.
Szefa KNF powołuje i odwołuje premier. Powyborcze niewiadome dotyczące tego, jak będzie wyglądał nowy rząd, kto stanie na jego czele, a także kiedy zostanie on uformowany, powodują, że sprawa wyboru szefa KNF dodatkowo się komplikuje. Pewnie nie byłby to żaden kłopot, gdyby wybory nie przyniosły zmiany układu sił na polskiej scenie politycznej. Zdobycie przez opozycję większości mandatów w Sejmie sugeruje, że to ona powinna tworzyć rząd. Zanim jednak tak się stanie, stanowisko szefa KNF zostanie pewnie już obsadzone. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał zresztą ostatnio, że decyzje w sprawie szefa KNF zapadną po pierwszym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 13 listopada, a na ten moment trudno sobie wyobrazić, by do tego czasu faktycznie powstał nowy rząd.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Bardziej restrykcyjne prawo obejmujące lombardy nie spowolniło ich wzrostu. W sześć miesięcy powstało ich niemal 100, łącznie zaś działa już ponad 8,5 tys.
Niekonstytucyjne rozwiązania, ryzyko wywłaszczenia - tak część prawników ocenia projektowany przepis, zgodnie z którym KNF będzie mogła blokować rachunki posiadaczom kryptoaktywów. Nie brak też jednak opinii, że specyficzny rynek wymaga nadzwyczajnych narzędzi.
Pozew akcjonariuszy zablokował zdjęcie spółki Kernel z warszawskiego parkietu. KNF wstrzymał postępowanie i czeka na wyrok sądu z Luksemburga.
Perspektywą, z jaką zmierzyć się będą musieli użytkownicy kryptoaktywów jest postępujące obejmowanie ich coraz bardziej szczegółowymi regulacjami prawnymi. A to oznacza konieczność spełnienia szeregu wymogów formalnych i organizacyjnych.
Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na ING Bank Śląski karę w wysokości 4,3 mln zł. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w sprawowaniu funkcji depozytariusza.
Komisja Nadzoru Finansowego robi ukłon w stronę inwestorów. Rynek zagranicznych ETF – ów ma być jeszcze atrakcyjniejszy.
Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza, że nowa stawka referencyjna zastąpi dotychczasową w umowach frankowych bez konieczności ich aneksowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas