Reklama
Rozwiń

Efekt inflacji: Polacy wyrastają z długów

Zadłużenie polskich gospodarstw domowych w relacji do PKB spadło w 2022 r. do poziomu 26 proc., najniższego od wielu lat. Podobne trendy „oddłużania” widać w niemal całej UE.

Publikacja: 09.03.2023 16:06

Efekt inflacji: Polacy wyrastają z długów

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik zadłużania Polaków, czyli wartość zaciągniętych kredytów i pożyczek w porównaniu do PKB, sięgnął na koniec 2022 r. ok. 26 proc. – wynika z naszej analizy. To znaczący spadek na tle lat poprzednich – jeszcze na koniec w 2021 r. było 31,5 proc., a na koniec 2020 – 33,8 proc., zaś w dekadzie 2010-2020 r. wynosił on średnio 34 proc. PKB.

- Ten spadek to efekt głównie wysokiej inflacji. Z jednej strony podbija ona nominalną wartość samego PKB – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk HRE Investments. Z drugiej strony zmniejszyła się na koniec ubiegłego roku wartość zadłużenie Polaków, o prawie 37 mld zł (do 794 mld zł), bo jak tłumaczy Turek, wiele osób, chcą uciec przed wysokimi kosztami pożyczania po podwyżkach stóp procentowych, spłaciło wcześniej swój dług. Za to nowych kredytów, zwłaszcza tych mieszkaniowych, banki udzieliły rekordowo mało - przy wysokim oprocentowaniu nie było ani chętnych, ani też Polacy nie mogli wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Finanse
Złotą poduszkę buduje nad Wisłą nie tylko NBP
Finanse
Kakao lepsze od bitcoina. Co dało dobrze zarobić w 2024 roku?
Finanse
Kobiety najczęściej wspierają internetowe zbiórki
Finanse
Suwak bezpieczeństwa jest coraz bogatszy. „Zaczynamy przejadać oszczędności z OFE”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Finanse
Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku