Gwałtowny spadek wartości rubla. To wynik sankcji na ropę

Drugi tydzień z rządu rosyjski rubel słabnie. Spadek wartości przyśpieszył po ostatnich decyzjach Brukseli w sprawie ropy. Maleje strumień walut do budżetu Kremla.

Publikacja: 20.12.2022 11:24

Gwałtowny spadek wartości rubla. To wynik sankcji na ropę

Foto: Bloomberg

Podczas aukcji na giełdzie moskiewskiej 20 grudnia euro podrożało do ponad 74 rubli, a dolar sięgnął 69 rubli. Takie notowania były ostatnio w maju. Negatywna dynamika rubla jest wyjaśniona wieloma czynnikami, ale główną przyczyną jest spadająca cena rosyjskiej ropy.

Na podstawie danych ministerstwa finansów Rosji w październiku marka Urals sprzedawała się za 70 dol. za baryłkę, w listopadzie było to 66 dolarów, a w grudniu 57 dol. To efekt embarga na dostawy morskie i przyjętego przez Zachód pułapu cenowego (60 dol.).

- Przepływ waluty do kraju pozostanie niski, stąd prognoza 70 rubli za dolara na początek 2023 r. - ocenił sytuację Siergiej Wikulin, dyrektor domu mody Raschini Fashion House dla gazety Kommersant.

Czytaj więcej

Abramowicz straci swój majątek w Kanadzie. Dostanie go Ukraina

– Te dostawy, które teraz otrzymujemy, zostały opłacone na początku roku (a dokładniej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę – red.) według stawki 130-140 rubli za euro. Oczywiście nie da się przełożyć tego na ceny detaliczne. Byłaby to strategia samobójcza, więc szukamy balansu. Musieliśmy znacznie zmniejszyć liczbę punktów sprzedaży, personelu i produkcji. Fluktuacja kursu 10-20 proc. jest nadal do przyjęcia. Oczywiście, jeśli odleci poza 75 rubli za dolara, wtedy będziemy musieli podnieść ceny – dodaje Wikulin.

Władze przekonują, że słaby rubel to korzyści dla budżetu, ale biznes wie swoje.

- Oprócz bardzo złożonej i drogiej logistyki występują problemy z płaceniem za dostawy oraz z dostępem do wielu produktów. Jeśli nastąpi dalsze osłabienie rubla, będziemy musieli pomyśleć o podnoszeniu cen - wyjaśnia Leonid Rafaiłow z firmy AST zajmującej się dystrybucją alkoholu.

Oprócz dolara i euro, także chiński juan się umocnił. Chińska waluta w ostatnich miesięcy kosztowała około 8,5 rubli, teraz przekroczyła próg 9,5 rubli. Według analityków na początku 2023 r. kurs juana zatrzyma się na 10 rublach.

Finanse
Gigantyczna luka w finansach NFZ. Ściana tuż-tuż, a o ratunek coraz trudniej
Finanse
Z BLIK-a korzysta już pół Polski. Przełomowe wydarzenia po 10 latach
Finanse
Jest nowy program mieszkaniowy. „Rząd na wojnie z deweloperami i flipperami"
Finanse
Pary, które rozmawiają o pieniądzach i wspólnie nimi zarządzają, są szczęśliwsze
Finanse
Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce