Aktualizacja: 25.11.2024 01:11 Publikacja: 02.06.2022 21:21
Foto: Adobestock
W czwartek po południu złoty umacniał się o 0,3 proc. względem euro oraz 0,7 proc. względem dolara. Za walutę Wspólnoty trzeba było zapłacić 4,57 zł, a dolara – 4,27 zł. Umocnienie rodzimej waluty może mieć związek z możliwym zatwierdzeniem KPO w połowie czerwca.
Co warto dodać, po zapowiedzi zwiększenia wydobycia ropy przez kraje zrzeszone w OPEC+ w lipcu i sierpniu, wbrew prognozom analityków, cena m.in. baryłki ropy WTI rosła o 0,8 proc. do ponad 116 dol. Wieści o rosnącym wydobyciu wpłynęły także na zwyżki na amerykańskich parkietach, a co za tym idzie – przyniosły spadek wartości dolara. Eksperci jednak podkreślają, że ze względu na nadchodzące podwyżki stóp procentowych przez Fed, których celem będzie schłodzenie gospodarki, dolar może w najbliższych tygodniach się umacniać. – Jest możliwe, że w najbliższych miesiącach dolar utrzyma dominację, a indeksy giełdowe pozostaną w tyle. Kiedy rynek zacznie wyceniać obniżki stóp procentowych, możliwe będzie odwrócenie tego trendu – wskazuje Michał Stajniak z XTB.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Zamyka się kolejny istotny dla wojny Putina kanał omijania sankcji i finansowania agresji. Chińskie banki zaczęły blokować płatności na rzecz rosyjskich firm dokonywane przez kraje trzecie - Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong.
HSBC - największy pod względem aktywów brytyjski bank, zaprzestał obsługi wszelkich transakcji klientów indywidualnych z Rosji i Białorusi. Tym samym bank zakończył zarabianie na transakcjach kraju-agresora. Rosyjskie firmy nie są tam obsługiwane od połowy minionego roku.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Na stronach internetowych kilku banków pojawiły się komunikaty o przerwie w dostępie do bankowości w najbliższych dniach. Które instytucje i kiedy dokładnie planują przerwy techniczne? Jakie usługi będą wówczas niedostępne?
Notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) osuwają się w piątkowy poranek o 1 proc., do 1,037.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Kurs głównej pary walutowej zniżkuje drugi dzień z rzędu i zmierza do testu dołka z połowy listopada. To oczywiście kiepska wiadomość dla złotego.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Szantaż nuklearny Władimira Putina odbił się na notowaniach złotego. Pierwsze nerwowe reakcje udało się jednak też opanować.
Doniesienia z Rosji wystraszyły inwestorów, którzy pozbywają się polskiej waluty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas