Aktualizacja: 14.11.2024 12:36 Publikacja: 09.05.2022 21:00
Foto: Adobestock
Na światowych rynkach w poniedziałek znowu widzieliśmy ucieczkę kapitału od ryzykownych aktywów. Wydawać by się mogło, że jest to idealne otoczenie do tego, by złoty znów tracił na wartości. Tym razem jednak ten scenariusz się nie sprawdził.
Złoty w poniedziałek, szczególnie w drugiej części dnia, wykazywał nadzwyczajną siłę. Umacniał się o około 0,5 proc. zarówno wobec dolara, jak i euro. Amerykańska waluta kosztowała 4,44 zł, zaś euro było wyceniane na 4,68 zł. Naszej walucie pomagało chwilowe zatrzymanie aprecjacji dolara w skali globalnej. Też po słabym ubiegłym tygodniu nasza waluta miała co odrabiać, a przecież dodatkowo wspierana jest ona kolejnymi podwyżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Gdyby decydował tylko ten aspekt, można byłoby liczyć na jeszcze mocniejszego złotego. Problem jednak w tym, że nasza waluta pozostaje obecnie w dużej mierze zakładnikiem globalnych nastrojów. Dodatkowo cały czas nierozwiązaną kwestią pozostają unijne pieniądze w ramach KPO. Wyzwań więc nie brakuje.
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
W dniu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich majątki dziesięciu najbogatszych potentatów biznesowych na Ziemi urosły łącznie o 64 mld dol. Do końca tygodnia jeszcze trochę się powiększyły.
Infrastruktura powinna być wydajna, bezpieczna i tania. Musi być więc oparta na rozwiązaniach technologicznych – mówi Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i izby KDPW_CCP.
Jak na wyniki wyborów reagują rynki finansowe w USA i na świecie? Jak komentują to analitycy i eksperci? Najnowsze informacje i opinie śledzimy w naszej relacji na żywo.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Brytyjskie media donoszą o niełatwej decyzji, którą miał niedawno podjąć król Karol III. Chodzi o odcięcie od funduszy królewskich księcia Andrzeja. Jak podaje prasa, finalna decyzja już zapadła i dotyczy m.in. kosztów ochrony księcia.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Złoty pozostaje pod wpływem dolara. Czy zmienią to dzisiejsze dane o PKB z Polski?
Kurs głównej pary walutowej zniżkuje w środowe popołudnie o 0,5 proc., szukając dna w kilkutygodniowym trendzie. Bitcoin zaś bije kolejne rekordy.
Rośnie presja na szefową Banku Rosji. Kreml, który co trzeci rubel wydaje na swoją wojnę, pilnie potrzebuje pieniędzy. Dodruk pomoże zasypać rublami dziurę budżetową.
Nie widać końca przeceny krajowej waluty. W efekcie za dolara trzeba płacić najwięcej od blisko siedmiu miesięcy.
Rosyjski reżim zdecydował, że dolary nie są obywatelom federacji do niczego potrzebne. Zamiast nich powinni uwierzyć w ruble i kupować państwowe papiery dłużne. Sami Rosjanie wiedzą jednak swoje i polują na dolary na czarnym rynku.
Umacniający się dolar nie pozwala odetchnąć polskiej walucie, która kontynuuje przecenę.
Na rynku walut nadal utrzymuje się podwyższona zmienność. W piątek dolar znów rośnie w siłę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas