Aktualizacja: 21.11.2024 20:40 Publikacja: 15.11.2021 14:08
Foto: Adobe Stock
Na wyższych stanowiskach kierowniczych w private equity w Polsce jest jedynie 8 proc. kobiet, a w firmach venture capital jest ich tylko 9 proc. Na średnim poziomie kierowniczym odsetek ten wynosi odpowiednio: 13 proc. i 24 proc., a na niższych poziomach hierarchii służbowej odpowiednio: 31 proc. i 41 proc. Aż 33 proc. firm private equity nie ma żadnej kobiety w swoich zespołach inwestycyjnych. W venture capital odsetek takich spółek wynosi 21 proc. Kobiety stanowią jednak w obu sektorach łącznie 74 proc. specjalistów nieinwestycyjnych.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Jest czwartek, 24 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Fundusze Europejskie od wielu lat wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa na ich najwcześniejszych etapach rozwoju. Start-upy i ich założyciele mogą liczyć na dopasowaną do ich potrzeb pomoc finansową i merytoryczną. Wsparcie unijne skierowane jest także to tych osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności biznesowej. Przyszli przedsiębiorcy z Polski Wschodniej, którzy chcieliby przekształcić swój innowacyjny pomysł w dochodowy biznes, mają teraz możliwość skorzystania z kompleksowej i bezpłatnej oferty Platform startowych. Wszystko to w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Trwa realizowany przez PARP program dla start-upów, które poszukują wsparcia rozwojowego. W ramach „Startup Booster Poland – Smart UP” młode firmy mogą starać się nawet o 400 tys. zł grantu. – Nie ma tu żadnego haczyka – mówi ekspertka.
Choć rynek młodych firm technologicznych jest rozgrzany, głównie dzięki boomowi na sztuczną inteligencję, rekordowo dużo innowacyjnych spółek nie potrafi utrzymać się przy życiu. Liczba upadłości takich podmiotów wzrosła o 60 proc.
DeepL- uznawane za jedno z najlepszych obecnie na świecie narzędzi do tłumaczenia maszynowego wpadło w oko inwestorom i zostało tzw. podwójnym jednorożcem. To drugi „oficjalny” polski jednorożec po Eleven Labs – innej firmie z branży sztucznej inteligencji, o której od kilku miesięcy jest bardzo głośno na świecie.
Pierwsza połowa roku okazała się dla rodzimych start-upów jednym z najgorszych okresów w historii, bo finansowanie innowacji wyhamowało. Zarazem w ciągu tych kilku miesięcy narodziły się dwa polskie jednorożce.
Ruszyła platforma startowa Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis”. Takich inkubatorów jest więcej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas