Łatwiej o dotacje w regionach

Niższe wymagania dotyczące zatrudnienia

Publikacja: 03.09.2009 05:15

Głównym źródłem wsparcia dla małych firm są dotacje rozdzielane przez regiony. Dzięki łagodniejszym

Głównym źródłem wsparcia dla małych firm są dotacje rozdzielane przez regiony. Dzięki łagodniejszym kryteriom pomoc może trafić do większej liczby przedsiębiorstw.

Foto: Rzeczpospolita

Województwo warmińsko-mazurskie łagodzi kryteria dotyczące zatrudnienia, które muszą spełnić przedsiębiorcy, starając się o unijną dotację. – Mamy nadzieję, że nasze propozycje zaczną obowiązywać już w połowie września – mówi Bożena Cebulska, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która rozdziela dotacje dla przedsiębiorstw w regionie.

Oznacza to, że firmy będą musiały stworzyć mniej miejsc pracy, niż dotychczas było to wymagane. – Jeśli inwestycja wprowadza innowacje na skalę regionalną, przedsiębiorca dostanie punkty już za utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Za każde nowe miejsce pracy będzie dostawał punkty dodatkowe – wyjaśnia Cebulska. Dotychczas przyrost zatrudnienia był oceniany procentowo.

Skąd ta zmiana? – Chcemy ułatwić przedsiębiorcom dostęp do dotacji i zminimalizować ryzyko, że z powodu kryzysu gospodarczego nie zrealizują deklarowanych przedsięwzięć – mówi Cebulska. Do agencji docierają bowiem sygnały od firm, że nie są w stanie zatrudnić tylu osób, ile deklarowały, starając się o grant. To z kolei w czarnym scenariuszu grozi koniecznością zwrotu dotacji wraz z odsetkami.

Na podobną zmianę do tej, którą zamierza wprowadzić województwo warmińsko-mazurskie, już kilka miesięcy temu zdecydowała się Lubelszczyzna. – Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zdobyć punkty za utworzenie chociaż jednego nowego etatu. Ponadto premiujemy gotowość do rozpoczęcia realizacji projektów. Chcemy w ten sposób skłonić firmy do jak najszybszego inwestowania – mówi Paweł Majka z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Z kolei np. w województwach łódzkim czy zachodniopomorskim przy ocenie wniosków mniejszą wagę przykłada się do innowacyjności projektu. W tym ostatnim próg, od którego firmy mają szansę na grant, obniżono z 60 do 50 proc. możliwych punktów.

Również w programie „Innowacyjna gospodarka” Ministerstwo Gospodarki zdecydowało o obniżeniu wymaganego poziomu zatrudnienia. Chodzi o wsparcie na kluczowe inwestycje, których wartość przekracza 160 mln zł.

Finanse
Jak Rosja rozlicza się z Chinami bez systemu SWIFT? Ma nowe rozwiązanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę