19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 21.04.2015 13:50 Publikacja: 21.04.2015 13:50
MFW chwali bank centralny Danii
Foto: Bloomberg
- Władze monetarne wykonały dobrą pracę stawiając sprawę jasno, iż peg (powiązanie kursu korony z euro-red.) zostanie utrzymany i gra spekulacyjna przeciwko niemu będzie nieopłacalna- powiedział Thomas Dorsey, szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Danii. Podkreślił on, iż długotrwałe zmaganie się z presją i to w obu kierunkach sprawiło, że z każdą batalią zyskiwały na wiarygodności.
To rzadki przykład zwycięskiej batalii władz monetarnych z rynkiem. Przeświadczenie, że związek duńskiej korony z euro rozpadnie się upowszechniło się po rezygnacji z utrzymania takiego mechanizmu przez bank centralny Szwajcarii, co stało się 15 stycznia 2015 roku i kurs franka eksplodował.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspólnie z Enterprise Investor Fund IX inwestują w eTravel, polskiego organizatora podróży służbowych. Transakcja czeka jeszcze na akceptację Urządu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Na lokatach bankowych gospodarstwa domowe odłożyły w minionym roku imponujące ponad 100 mld zł. Ale banki trochę kręcą nosem, bo wolałyby udzielać więcej kredytów.
Specjalny fundusz rządu USA utworzony w celu wypłacenia rekompensat tysiącom osób oszukanych przez nieżyjącego już Bernarda Madoffa, twórcy największej w historii piramidy finansowej - dokonuje ostatniej partii wypłat. CNN informuje, że udało się pokryć niemal wszystkie ich straty.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Lista obietnic Donalda Trumpa jest długa, ale zapowiedź prezydenta elekta, że cała pozostała produkcja bitcoina będzie odbywać się w USA, może okazać się jednym z najtrudniejszych wyzwań.
W ostatnich dniach władze Danii wysłały nieoficjalne wiadomości do członków zespołu prezydenta elekta Donalda Trumpa. Chcą rozmawiać o bezpieczeństwie Grenlandii, ale i tego, by wyjaśniono im, co Trump miał na myśli, m.in. nie wykluczając użycia siły do zdobycia kontroli nad wyspą.
- To jasne, że suwerenność państw musi być szanowana - tak rzeczniczka Komisji Europejskiej odpowiedziała na pytania dziennikarzy o wypowiedzi Donalda Trumpa, który nie wykluczył użycia siły i presji ekonomicznej, by zmusić Danię do zrzeczenia się Grenlandii na rzecz USA.
Donald Trump Jr. powiedział, że mieszkańcy Grenlandii „kochają” jego ojca, prezydenta-elekta Donalda Trumpa, i popierają pomysł przejęcia przez USA kontroli nad autonomicznym terytorium Danii.
Premier Grenlandii Mute Egede spotka się w środę w Kopenhadze z królem Danii Fryderykiem X, po tym jak prezydent-elekt USA Donald Trump powiedział, że USA są zainteresowane przejęciem wyspy od Danii i nie wykluczył użycia siły lub nacisków gospodarczych w tym celu.
Donald Trump Jr. ma we wtorek odwiedzić Grenlandię. Kilka tygodni temu jego ojciec, prezydent-elekt USA Donald Trump, wyraził zainteresowanie przejęciem kontroli nad autonomicznym terytorium Danii. Tymczasem król Fryderyk postanowił zmienić herb Danii.
W porcie Køge niedaleko Kopenhagi zauważono 20 niezidentyfikowanych dronów. Policja potwierdziła, że zaobserwowano cztery duże jednostki i wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu w obawie przed rosyjskimi atakami hybrydowymi.
Czy „polski cud gospodarczy”, „polska złota era”, „mistrzostwo Europy” będą kontynuowane w kolejnych latach, a nawet dekadach? Czy dalej będziemy gonić Zachód? Trudno w to wątpić. Kluczowe jest jednak pytanie: „jak szybko”.
Po tym jak Donald Trump we wpisie w serwisie Truth Social wyraził ponownie zainteresowanie przejęciem przez USA kontroli nad Grenlandią, zareagował premier tego autonomicznego terytorium zależnego Danii, Mute Egede.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas