Rząd Donalda Trumpa zwrócił się do Danii o pomoc. W USA brakuje jaj

Pomimo wyjątkowo napiętych w ostatnim czasie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Danią, gabinet Donalda Trumpa zwrócił się do duńskiego rządu z prośbą o pomoc. USA zmagają się z poważnym deficytem jaj w związku z ptasią grypą – i szukają nowych dostawców w Europie.

Publikacja: 14.03.2025 21:05

Rząd Donalda Trumpa zwrócił się do Danii o pomoc. W USA brakuje jaj

Foto: Bloomberg

Departament Rolnictwa USA skierował prośbę do duńskiego rządu o dostarczenie możliwie jak najwięcej jaj do Stanów Zjednoczonych – podała w piątek organizacja branżowa Danske Aeg (pol. Duńskie Jajka), cytowana przez agencję Reutera. Rząd Donalda Trumpa miał wystosować podobną prośbę także do kilku innych unijnych krajów, w tym Holandii, Finlandii czy Szwecji.

Czytaj więcej

Wybory na Grenlandii: Mieszkańcy stawiają na utrzymanie związku z Danią

Stany Zjednoczone w związku z ptasią grypą straciły około 50,5 mln z 310 mln kur. Wpłynęło to na drastyczny deficyt jaj w sklepach, a co za tym idzie – wywindowanie cen. W obliczu tak poważnego problemu rząd USA przyznał, że potrzebuje pomocy od państw, z którymi dopiero co wszczął wojnę handlową.

Donald Trump groził Danii odebraniem Grenlandii, teraz prosi o pomoc

W środę, 12 marca, weszły w życie podwyższone przez prezydenta USA Donalda Trumpa cła w wysokości 25 proc. na import stali i aluminium z Unii Europejskiej. Bruksela momentalnie zareagowała na ruch Białego Domu, zapowiadając taryfy odwetowe na amerykańskie produkty o wartości 26 mld euro (28 mld dol.).

W dodatku relacje między USA a Danią zaognił spór o Grenlandię – Donald Trump groził duńskiemu rządowi, że jeśli ten nie odda Amerykanom wyspy, ukaże kraj sankcjami. Duńczycy mają zatem dodatkowy powód do żywienia niechęci do Amerykanów i jak dotąd przodują w UE pod względem bojkotowania produktów pochodzących z USA – w czym pomagają im nawet sieci supermarketów.

Tymczasem Biały Dom, zmagając się z kłopotami na krajowym rynku, przeszedł z gróźb do próśb. Minister rolnictwa Danii Jacob Jensen, odpowiadając na pytanie Amerykanów, wskazał, że sytuacja ta dowodzi, jak ważne jest umacnianie współpracy międzynarodowej między Danią, Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Być może dzięki temu napięte stosunki między krajami ulegną zmianie.

Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Przemysł spożywczy
Drogie jajka na Wielkanoc? Amerykanie mają pomysł: malują jak pisanki kartofle i cebulę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Przemysł spożywczy
Hakerzy uderzyli w rosyjską wódkę. Stanęła produkcja i sprzedaż