Amerykańska Akademia Filmowa liczy obecnie prawie 10 tys. członków reprezentujących 17 branż. Ostatnio przeszła spory lifting, dołączając do swojego grona wielu artystów ciemnoskórych, zapraszając więcej kobiet, a także twórców z Europy czy Azji. Oscary też zaczęły się zmieniać. Ale jak będzie w tym roku?
Gala Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w grudniu online, jednak Amerykanie wciąż jeszcze próbują wierzyć, że Oscary mogą zostać wręczone tak jak zawsze. Nic jednak nie zostało dotąd potwierdzone. Na razie Akademia przesunęła termin wręczania nagród o dwa miesiące – na 25 kwietnia 2021.
Ryzyko dla gwiazd
Filmy można zgłaszać nie tak jak zwykle do 31 grudnia poprzedniego roku, lecz do 28 lutego. Po raz pierwszy dopuszczono tytuły, których premiery odbyły się na platformach streamingowych. Organizatorzy gali zastanawiają się, jak ewentualnym uczestnikom zapewnić bezpieczeństwo w liczącej 3400 miejsc sali Dolby Theatre. Zwłaszcza że wielu tegorocznych poważnych kandydatów do nominacji jest w grupie ryzyka, choćby Anthony Hopkins (82 lata), Ellen Burstyn (88), Sophia Loren (86); Meryl Streep (71); David Strathairn (72) czy Youn Yuh-jung (73).
Przed galą oscarową zostaną wręczone inne ważne dla branży filmowej nagrody: Złote Globy (28 lutego), Critics Choice Awards (7 marca), aktorskie SAG (14 marca) i brytyjskie BAFTA (11 kwietnia).
Gala Złotych Globów ma odbyć się w hotelu Beverly Hilton, a jej gospodarzami będą Tina Fey i Amy Poehler. Organizatorzy zapowiadali uroczystość w tradycyjnej formie i na razie nie wydali nowego komunikatu.