Pierwsze nagrody dla "Róży"

Dziennikarze akredytowani na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych absolutną większością głosów przyznali swoją nagrodę filmowi "Róża"

Aktualizacja: 12.06.2011 11:26 Publikacja: 10.06.2011 16:24

„Róża”

„Róża”

Foto: Fotorzepa, Mateusz Skalski Mateusz Skalski

Jak napisano w uzasadnieniu, obraz Wojtka Smarzowskiego został doceniony za poruszającą opowieść, która przywraca wiarę w miłość wbrew losowi, oraz za prawdziwy obraz ważnego fragmentu środkowoeuropejskiej historii.

Smarzowski zrealizował "Różę" według scenariusza Michała Szczerbica. W filmie wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Kinga Preis i Jacek Braciak.

Akcja "Róży" rozgrywa się w latach 1945-46 na Mazurach, na terenie starego pogranicza polsko-pruskiego. Po zakończeniu II wojny światowej Mazury - w XIX wieku i w pierwszej połowie wieku XX poddawane silnemu naciskowi germanizacyjnemu - zostają włączone do Polski. Rozpoczyna się proces repolonizacji miejscowej ludności. Mazurzy, którzy czują się Niemcami, zaczynają wyjeżdżać do Niemiec. Jeśli chcą zostać, mają posługiwać się językiem polskim. W domostwach Mazurów osiedlają się nowi mieszkańcy, wśród nich polscy repatrianci ze wschodu i osadnicy z Mazowsza.

Latem 1945 r. na teren Mazur dociera Tadeusz (Marcin Dorociński), były żołnierz AK, któremu wojna odebrała wszystko. Mężczyzna przybywa do domu Róży (Agata Kulesza), Mazurki władającej językiem niemieckim i polskim, wdowy po niemieckim żołnierzu.

Tadeusz poznaje dramatyczną historię życia kobiety. W czasie wojny Róża była brutalnie gwałcona przez żołnierzy. W jej gospodarstwie sowieci urządzili siedzibę swojego miejscowego dowództwa. Różę traktowali jak nałożnicę. Po wojnie dramat kobiety trwa nadal - Róża jest odrzucana przez osadników napływających na Mazury, ponieważ uważają ją oni za Niemkę. Między Różą i Tadeuszem, który staje w obronie kobiety, rodzi się uczucie.

"Róża" dostała również nagrodę Złotego Klakiera Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. - Nagrody publiczności są najważniejsze - powiedział reżyser odbierając nagrodę. Film dostał również nagrodę Don Kichota od dyskusyjnych klubów filmowych.

Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP