Mistrzowski warsztat i młode kino

Już dzisiaj na 38. Gdynia Festiwalu Filmowym o godz. 17.00 odbędzie się prowadzony przez współzałożyciela Szkoły Wajdy, Wojciecha Marczewskiego mistrzowski warsztat z cyklu "Anatomia sceny"

Publikacja: 10.09.2013 13:12

Mistrzowski warsztat i młode kino

Foto: materiały prasowe

W tym roku Wajda Studio pokaże w konkursie Młodego Kina trzy filmy. Szkoła Wajdy ma również swój udział w konkursie głównym - nowy wykładowca Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy - Paweł Pawlikowski pokaże swój najnowszy film - "Ida".

Konkurs Młodego Kina - czytaj więcej

Mistrzowski warsztat Wojciecha Marczewskiego

We wtorek 10 września o godz. 17.00 Wojciech Marczewski - współzałożyciel i wiceprezes Szkoły Wajdy i Wajda Studio poprowadzi mistrzowski warsztat z cyklu "Anatomia sceny". W ramach warsztatu reżyser przeanalizuje trzy sceny ze swojego filmu "Dreszcze". Podczas festiwalu, w ramach cyklu „Czysta klasyka", zostanie zaprezentowana nowa zrekonstruowana wersja filmu.

„Anatomia sceny" to rzadka okazja, by w ciągu godzinnego spotkania nauczyć się języka kina na przykładzie wybranej sceny ze znanego filmu. Mistrzowie kina przedstawią wybraną scenę lub kilka scen z własnego filmu i na oczach uczestników rozłożą je na czynniki pierwsze, wyjaśniając wszelkie aspekty filmowe i pozafilmowe, które spowodowały, że sceny mają akurat taki kształt.

Wykład: wtorek, 10 września, godz. 17.00, Multikino, sala 3

Pokaz "Dreszczy" wtorek, 10 września, godz. 15.00, Multikino, sala 3

Filmy z Wajda Studio w Konkursie Młodego Kina

„Psubrat"

Marii Zbąskiej weźmie udział w Konkursie Młodego Kina. Jego bohaterem jest Panabi – dwunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta który, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę.

„Psubrat", będący luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta „Dziewczyna Corbiego" to przewrotna opowieść wigilijna z polskim blokowiskim w tle.

Producentem jest Wajda Studio. Film powstał w ramach programu „30 minut" realizowanego w Studiu Munka-SFP. Koproducentami filmu są Luks Film, Ucho Studio oraz Timecode.

Premiera filmu odbyła się podczas tegorocznego festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty.

Maria Zbąska

jest reżyserem filmów krótkometrażowych, filmów dokumentalnych oraz reklam.  Jest również operatorem filmowym i fotografem. Ukończyła Wydział Operatorski i Fotografię na PWSFTviT w Łodzi oraz programy EKRAN i STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. Od 1996 do 2005 roku pracowała jako fotograf dla „Gazety Wyborczej" i „National Geographic".

Pokazy "Psubrata":

poniedziałek, 9 września godz. 13.20, Multikino sala 4

środa, 11 września godz. 19:30, Multikino sala 4

Ponadto dwie koprodukcje Wajda Studio, które biorą udział w Konkursie Młodego Kina to "Zasady gry" Wojciecha Jagiełły oraz "Gry" Macieja Marczewskiego.

Bohaterem „Zasad gry"

jest Tomasz, który studiuje inżynierię środowiska na pierwszym roku. Przyjechał do stolicy z niewielkiego miasta i próbuje zaaklimatyzować się w całkowicie nieznanym otoczeniu dużej metropolii. Stara się również odnaleźć w towarzystwie nowych kolegów i koleżanek z roku, co dla chłopaka z prowincji nie jest łatwym zadaniem. Problemy Tomasza związane z przystosowaniem prowadzą do całkowitej utraty poczucia bezpieczeństwa, co staje się pożywką dla rodzących się obsesji.

Wajda Studio jest koproducentem filmu. Film powstał w ramach programu „30 minut" realizowanego w Studiu Munka-SFP. Koproducentami są Kosma Films, Red Garden, Fundacja Tumult.

Wojciech Jagiełło jest reżyserem i montażystą, wcześniej był architektem. Studiował montaż na PWSFTviT w Łodzi oraz reżyserię w Programie Fabularnym Studio Prób w Szkole Wajdy Studio Prób . Uczestniczył w Berlinale Talent Campus oraz Programie „Ekran" w Szkole Wajdy.  Został dwukrotnie nagrodzony za Najlepszy Montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Krakowie – za film „Aria Diva" (2008, prod. Wajda Studio, Studio Munka-SFP) oraz „Pogodna" (2010, prod. Wajda Studio). Jego poprzednim filmem była „Sprawa Janusza W." – w cyklu „Dekalog 89+".

Pokazy "Zasad gry"

wtorek, 10 września godz. 11.40, Multikino sala 4

piątek, 13 września godz. 11:40, Multikino sala 4

"Gry" w reżyserii Macieja Marczewskiego

to krótkometrażowy film fabularny, oparty na tekście Ireneusza Iredyńskiego "Winda". Całość historii rozgrywa się w windzie w której dwójka ludzi została zatrzaśnięta. Para ta zaczyna grać w zaskakującą grę. Wymyślają swoje wspólne życie. Opowiadają sobie wyimaginowaną historię od pierwszego romantycznego i zabawnego spotkania aż po dramatyczny koniec ich znajomości. Fikcyjna historia zaczyna jednak przeplatać się z prawdziwymi przeżyciami, a niewinna zabawa przeistacza się w pełen ekstremalnych emocji dramat.

Maciej Marczewski jest reżyserem i aktorem. W 2002 r. ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej  w Warszawie. Jest absolwentem Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy. "Gry" to jego fabularny debiut reżyserski.

Pokazy "Gier" poniedziałek,

9 września godz. 16.10, Multikino sala 4 czwartek,

12 września godz. 9:40, Multikino sala 4

"Ida" Pawła Pawlikowskiego w Konkursie Głównym

W tym roku podczas festiwalu w Gdyni Paweł Pawlikowski zaprezentuje swój pierwszy zrealizowany w Polsce film "Ida" w Konkursie Głównym.

Od tego roku reżyser jest jednym ze stałych wykładowców Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy obok Andrzeja Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, Edwarda Żebrowskiego, Joanny Krauze i Macieja Sobieszczańskiego.

Bohaterką filmu "Ida" jest Anna - nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie. Przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są.

Pokazy "Idy":

środa, 11.09, godz. 17.30, Multikino, sala 6

środa, 11.09, godz. 20.30, Teatr Muzyczny

czwartek, 12.09, godz. 15.30, Multikino, sala 2

piątek, 13.09, godz. 20.30, Multikino, sala 2,3

sobota, 14.09, godz. 9.00, Multikino, sala 6,7

 

Wspólna impreza Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej

11 września w Klubie Coco Szkoła Wajdy wraz z Gdyńską Szkołą Filmową zorganizują imprezę szkół filmowych.

W zeszłym roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni została zawiązana współpraca Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Opiera się ona na wymianie nie tylko wykładowców, studentów, filmów i scenariuszy, ale przede wszystkim wymianie idei i doświadczeń.

„Czekamy na nowe polskie kino. Dlatego musimy wzbudzać w młodych ludziach chęć opowiadania językiem filmu. Możliwość autorskiej wypowiedzi  muszą jednak dostać nie tylko Ci, którzy spędzili 5 lat w państwowej szkole filmowej. I my, Szkoła Wajdy z Gdyńską Szkołą Filmową, chcemy wziąć za to odpowiedzialność" – powiedział podczas zeszłorocznego festiwalu Andrzej Wajda.

W tym roku przedstawiciele obu szkół oraz ich goście będą bawić się podczas wspólnej imprezy.

Impreza szkół filmowych środa,11 września, COCO Club & Restaurant, Centrum Gemini Start: 22.00

WSTĘP WOLNY

W tym roku Wajda Studio pokaże w konkursie Młodego Kina trzy filmy. Szkoła Wajdy ma również swój udział w konkursie głównym - nowy wykładowca Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy - Paweł Pawlikowski pokaże swój najnowszy film - "Ida".

Konkurs Młodego Kina - czytaj więcej

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP
Film
To oni ocenią filmy w konkursach Mastercard OFF CAMERA 2025!