Festiwal Korelacje: Pierwszy taki festiwal w Polsce. Filmy z komentarzem artystów

Filmy z komentarzem artystów: Doroty Masłowskiej, Artura Andrusa, Michała Witkowskiego trafią najpierw do kin, a potem na specjalną platformę VOD.

Publikacja: 19.11.2024 14:34

Dorota Masłowska

Dorota Masłowska

Foto: Leszek Szymański, PAP

To pierwszy taki festiwal w Polsce. Od 21 listopada we wrocławskim kinie DCF będzie można oglądać polskie filmy wzbogacone o autorską audiodeskrypcję. Na „Korelacjach” będzie można obejrzeć filmy opowiadane i komentowane przez Dorotę Masłowską, Artura Andrusa, Filipa Springera, Filipa Zawadę, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Michała Witkowskiego i Bartosza Kędzierskiego. Będzie też sześć krótkometrażowych filmów z udziałem bohaterów serialu „Włatcy Móch”. Odbędą się również spotkania z twórcami.

– Dzięki korelacjom pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki i sposobami jej prezentowania doświadczamy kina w zupełnie nowej, intrygującej odsłonie. Tworzymy festiwal połączeń: filmów z narracjami, literatów ze sztuką filmową, a zapomnianego nieco polskiego kina z nowymi odbiorcami – tłumaczy Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Czytaj więcej

Cate Blanchett dla „Rzeczpospolitej": Nigdy nie aspirowałam do roli seksbomby

Podczas „Korelacji” wrócą na duże ekrany filmy z lat 60., 70., 80. i 90. – To fascynująca filmowa podróż w czasie, w której przewodnikami są wybitne osobowości świata literackiego. Twórcy i twórczynie, których można rozpoznać już po pierwszej frazie, niezależnie od tego, czy się ją czyta, czy słyszy – dodaje Piotr Krzykwa.

Festiwal „Korelacje”: Mistrzowie słowa oprowadzą po ulubionych filmach

Festiwal Korelacje 2024 otworzy „To tylko Rock” Pawła Karpińskiego z narracją Doroty Masłowskiej. W filmie występują ikony rodzimej sceny muzycznej, takie jak Lady Pank, Dezerter czy Oddział Zamknięty. Razem z Filipem Zawadą będzie można zajrzeć do świata budowanego przez Jerzego Skolimowskiego w filmie „Walkower”, a z Filipem Springerem obejrzeć kino moralnego niepokoju – „Dziecinne pytania” Janusza Zaorskiego. Artur Andrus oprowadzi widzów po filmie „Chudy i inni” Henryka Kluby, a Michał Witkowski opowie o „Długu” Krzysztofa Krauze – jednym z najważniejszych polskich dzieł filmowych okresu transformacji. Festiwal zakończą „Marcowe migdały” z narracją Agnieszki Wolny-Hamkało – film o dojrzewaniu, nakręcony w charakterystycznym dla Radosława Piwowarskiego słodko-gorzkim stylu.

„Korelacje” organizowane są przez studio Kineskop oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe, a współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Krajowego Planu Odbudowy

Pierwsze przymiarki do „Korelacji” odbyły się już w roku ubiegłym. Wtedy można było w kinie DCF obejrzeć „Wilczycę” Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej i „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna z narracją Agnieszki Wolny-Hamkało. Oba filmy trafiły potem do dystrybucji w Sieci Kin Studyjnych. Będzie je można również obejrzeć na festiwalu w tym roku.

Po premierowych pokazach filmów z autorską audiodeskrypcją odbędą się spotkania z twórcami narracji oraz zaproszonymi gośćmi.

Filmy z audiodeskrypcją trafią na pierwszy w Polsce portal VOD z filmami dla widzów z dysfunkcjami wzroku i słuchu

„Korelacje” organizowane są przez studio Kineskop oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe, a współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Po festiwalu, który potrwa do 24 listopada, wybrane produkcje trafią na platformę Adapter.pl – pierwszy w Polsce portal VOD z filmami dostosowanymi dla widzów z dysfunkcjami wzroku i słuchu – oraz do dystrybucji w Sieci Kin Studyjnych.

Więcej informacji można znaleźć na www.korelacje.org.pl i www.dcf.wroclaw.pl.

Film
Jakie filmy w konkursie w Berlinie? Poznaliśmy tytuły
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Film
„Świt Ameryki”, czyli czas apokalipsy
Film
Znany pisarz chce odwołania Oscarów. „Neron grał, gdy Rzym płonął”
Film
Trump chce przywrócić wielkość Hollywood. Powołał doradców
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Film
Rekomendacje filmowe. Dwa ważne filmy czyli uczta dla wymagającego widza
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego