"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Mastercard OFF CAMERA
Organizatorzy Festiwalu zaprezentowali koncepcję artystyczną na kolejny rok oraz identyfikację graficzną autorstwa Tomasza Kuczmy, która nawiązuje do kręgów życia.
KONCEPCJA ARTYSTYCZNA 2024 – Mastercard OFF CAMERA
Zbliżająca się, 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA skłania do wielu refleksji. Choćby tych o uciekającym bezlitośnie czasie, który starają się na moment zatrzymać i zarejestrować twórcy filmowi. Ciężko nie pomyśleć też o targanym wojnami i różnego typu kryzysami świecie, jaki odbijają z wielu perspektyw festiwalowe filmy. Konflikt izraelsko-palestyński, wciąż trwająca agresja rosyjska w Ukrainie czy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – dobitnie uświadamiają, że historia wcale nie zawsze jest nauczycielką życia. Bezlitośnie odsłaniają za to wszechobecny lęk przed szeroko pojmowaną Innością. Napędzający w dużej mierze nienawiść rasową, etniczną oraz na tle genderowym, seksualnym czy klasowym, jaką karmią się ci, stojący na straży starego porządku społecznego i politycznego.
Tym bardziej wierzymy, że kino ze swoją wyjątkową właściwością nauki tolerancji i empatii oraz filmy prezentowane w ramach Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” oraz Konkursu Polskich Filmów Fabularnych mogą być rodzajem odtrutki na toksyczną codzienność. A produkcje pokazywane w nowych festiwalowych sekcjach, które przyglądają się bliżej dorastającym dziewczynom i ich niesamowitej energii; rozmaitego typu „czarnym owcom”, nieprzystającym do powszechnie obowiązujących norm i wyobrażeń; dramatom sądowym i thrillerom o niesprawiedliwościach społecznych, a wreszcie - pojmowanym dosłownie i metaforycznie granicom i podziałom - mamy nadzieję - staną się dla naszych widzek i widzów nie tylko cennymi lekcjami oswajania odmienności. Ale czymś zdecydowanie więcej - porywającymi filmowymi przygodami, w których różnice są celebrowane, a Inność staje się źródłem siły.
Odrabiajmy je chociażby po to, żeby w ślad za filmowymi bohaterkami i bohaterami, przystąpić do szeroko zakrojonej transformacji rzeczywistości. Tak, by nie było w niej miejsca na wykluczenia, nienawiść, odrzucenie i strach przed tym, co nieznane.