Aktualizacja: 10.05.2025 08:39 Publikacja: 23.11.2024 22:13
Pamiątkowe zdjęcie nagrodzonych, jurorów i wolontariuszy podczas gali zamknięcia 32. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage
Foto: PAP/Tytus Żmijewski
Dla widzów kino to przede wszystkim aktorzy i reżyser. Nazwiska autorów i autorek zdjęć rzadko przyciągają uwagę. Może dlatego, nie rozpieszczeni przez sławę, są ludźmi skromnymi. A przecież wśród nich są niezwykli artyści. Stworzony przez Marka Żydowicza festiwal Camerimage jest poświęcony właśnie ich pracy.
W tym roku konkurencja była bardzo silna. Jury, pod przewodnictwem wybitnej aktorki Cate Blanchett, przyznało Złotą Żabę Michałowi Dymkowi, autorowi zdjęć do filmu „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna. Ta duńsko-polska koprodukcja jest luźno oparta na autentycznej historii, która wydarzyła się w Danii na początku XX wieku. To potwornie mocna opowieść, nakręcona bez znieczulenia. Von Horn buduje obraz społeczeństwa, w którym brak równości, a kobieta w trudnej sytuacji życiowej jest pozbawiona jakiejkolwiek pomocy. Film zadaje ważne pytania: o tragedie, które niesie wojna, o życie ludzi ubogich, słabych i niezaradnych, o los „niechcianych”. Czarno-białe zdjęcia Michała Dymka podkreślają surowość tej historii. I choć akcja toczy się gdzieś pod koniec lat dwudziestych XX wieku, „Dziewczyna z igłą” chwilami wydaje się ponadczasowa. Tragedia ludzka i los tych, którym wiatr wieje w oczy, w każdej rzeczywistości układa się podobnie.
Na festiwalu Millenium Docs Against Gravity odbywa się premiera dokumentu Michała Bielawskiego „Pasażer Andrzej...
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) zaprasza na nowy cykl „Filmowa Odrzania. »Ziemie Odzyskane« n...
Wśród produkcji filmowych o małym i średnim budżecie największe zyski przynoszą ostatnio horrory. Numerem 1 jes...
9 maja rozpoczyna się w Warszawie i sześciu innych miastach 22. Millennium Docs Against Gravity (MDAG), najwięks...
W trakcie Gali Zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w dniu 3 maja 2025...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas