Oscary 2012 rozdane

Nie ma Oscara dla "W ciemności" Agnieszki Holland, film przegrał z irańskim "Rozstaniem". Nagrodę dla najlepszego filmu odebrali producent Thomas Langmann i reżyser Michel Hazanavicius za "Artystę"

Aktualizacja: 27.02.2012 17:38 Publikacja: 27.02.2012 00:35

Jean Dujardin z Oscarem

Jean Dujardin z Oscarem

Foto: AFP

Lista nagrodzonych

To kolejna nagroda dla belgijsko-francuskiego, czarno-białego, niemego filmu. Michel Hazanavicius jest również najlepszym reżyserem. Jean Dujardin dostał Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę w tym filmie. "Artysta" otrzymał wcześniej Oscara za kostiumy i muzykę.

Oscary - czytaj więcej

Niemy film został nominowany w 10 kategoriach, o jedną wyprzedził go "Hugo i jego wynalazek"  Martina Scorsese.

Barbara Hollender, krytyk filmowy "Rzeczpospolitej", typowała "Artystę" jako faworyta: "Hollywood zakochał się w „Artyście". Wydaje się więc, że Michael Hazanavicius i jego producent Thomas Langmann mogą być pierwszymi, których nieanglojęzyczny tytuł zdobędzie nagrodę w kategorii najlepszego filmu roku" (czytaj więcej).

Oscary 2012 - nominacje

W "Artyście" namiętny romans połączono z sentymentalną podróżą do "złotego okresu" kina. Akcja rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych, kiedy z powodu wprowadzenia filmów dźwiękowych wielu aktorów kina niemego - nawet ci będący chwilę wcześniej u szczytu popularności - w obliczu nowej rzeczywistości traci pracę i kończy kariery.

Głównym bohaterem jest przystojny gwiazdor kina niemego, aktor George Valentin (grany przez Jeana Dujardina). Valentin walczy o swoją pozycję w świecie filmu, a także o własną godność i marzenia. Jednocześnie zakochuje się w pięknej tancerce i aktorce, Peppy Miller (Berenice Bejo).

Zobacz galerię zdjęć

Film "W ciemności" przegrał z "Rozstaniem"

- W kraju gdzie ciągle słychać o wojnie, możemy opowiadać o kulturze. Dedykuję ten film tym, którzy cenią wszystkie kultury, cywilizacje i gardzą przemocą - powiedział reżyser irańskiego "Rozstania" Asghar Farhadi, który otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

O statuetkę w tej kategorii walczył film "W ciemności", w reżyserii Agnieszki Holland.

- Widziałam "Rozstanie", to rzeczywiście wspaniały film, bardzo mi się podobał. Zawsze mówiłam o nim z ogromnym podziwem i ciepło, w Polsce również, co dziwiło niektórych. Nie widziałam jeszcze innych filmów w tej kategorii, słyszałam tylko, że poważnym konkurentem jest kanadyjski "Monsieur Lazar". Ale w tej kategorii naprawdę wszystko może się zdarzyć. Ostatnie lata udowodniły, że faworyci przegrywają i jakieś kompletne, już nawet nie czarne konie, ale konie we mgle wygrywają, więc myślę, że żadne przewidywania nie są tu na miejscu - powiedziała przed galą Holland.

"W ciemności" zebrał bardzo dobre recenzje w prasie w USA. Annette Insdorf, filmolog z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia, pochwaliła utwór Holland w "Huffington Post"  - za "wizualne bogactwo, brak sentymentalizmu i językową autentyczność". Bohaterowie filmu mówią po polsku, ukraińsku, niemiecku i w jidysz.

Oscara nie otrzymał też Janusz Kamiński, nominowany za zdjęcia do filmu "Czas wojny". W tej kategorii zwyciężył  Robert Richardson - "Hugo i jego wynalazek". Jest to trzeci Oscar dla Richardsona, którego wcześniej akademia nagradzała za zdjęcia do filmów "JFK" (1992) i "Aviator" (2005).

Oscary za familijny film Martina Scorsese "Hugo i jego wynalazek", zrealizowany w technologii 3D, przypadły w kategoriach: zdjęcia (nagroda dla operatora Roberta Richardsona), scenografia (Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo), dźwięk (Tom Fleischman i John Midgley), montaż dźwięku (Philip Stockton i Eugene Gear), efekty specjalne (Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann i Alex Henning).

Oscar dla Meryl Streep

Nagrodę w kategorii pierwszoplanowa aktorka - tak samo, jak w przypadku nagrody dla Jeana Dujardina w kategorii pierwszoplanowy aktor - przyznano zgodnie z przewidywaniami krytyków. Statuetkę zdobyła Meryl Streep, która zagrała główną rolę - byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher - w filmie "Żelazna Dama" (w reżyserii Phyllidy Lloyd). To trzeci Oscar dla Streep, której w latach ubiegłych statuetki przyznano za kreacje w filmach: "Sprawa Kramerów" (1980) i "Wybór Zofii" (1983).

W kategorii aktor drugoplanowy podczas tegorocznej gali Oscarów triumfował 82-letni Christopher Plummer, który - nagrodzony za rolę w amerykańskiej komedii "Debiutanci" (reż. Mike Mills) - znalazł się w gronie najstarszych zdobywców Oscara. "Jesteś zaledwie dwa lata starszy ode mnie. Gdzie byłeś przez całe moje życie?" - zwrócił się Plummer podczas gali do złotej statuetki. Nagrodę dla drugoplanowej aktorki zdobyła z kolei czarnoskóra Octavia Spencer z obsady filmu "Służące" Tate'a Taylora. Zareagowała na nią silnym wzruszeniem i odbierała ją ze łzami w oczach.

W kategorii scenariusz oryginalny akademicy przyznali Oscara Woody'emu Allenowi za scenariusz komedii "O północy w Paryżu" w jego własnej reżyserii. W kategorii scenariusz adaptowany nagrodzono scenarzystów filmu "Spadkobiercy" w reżyserii Alexandra Payne'a; laureaci nagrody to sam Alexander Payne, jako jeden z autorów scenariusza, oraz Nat Faxon i Jim Rash.

Oscara dla pełnometrażowej animacji zdobył film "Rango" (reż. Gore Verbinski), a w kategorii pełnometrażowy dokument wygrał amerykański "Undefeated" (reż. Daniel Lindsay, T.J. Martin).

Wbrew nadziejom Polaków, Oscarów nie zdobyli Agnieszka Holland i Janusz Kamiński. W kategorii obraz nieanglojęzyczny, gdzie walczył film Holland "W ciemności", zwyciężył dramat z Iranu, wyreżyserowane przez Asghara Farhadiego "Rozstanie". Agnieszce Holland podczas oscarowej gali towarzyszył m.in. odtwórca głównej roli w filmie "W ciemności", Robert Więckiewicz.

Oscara przyznano też m.in. w kategorii najlepsza piosenka - wygrał utwór "Man or Muppet" z filmu "Muppety".

Ceremonię rozdania Oscarów poprowadził, po raz dziewiąty w swojej karierze, aktor Billy Crystal. Jedną z ciekawostek na czerwonym dywanie było pojawienie się komika Sachy Barona Cohena, znanego z filmowej roli Borata. Cohen, promując swój nowy filmowy projekt "Dyktator", przybył na ceremonię Oscarów w mundurze, który - według agencji AP - sprawiał wrażenie "parodii ubioru Muammara Kadafiego".

84. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się w niedzielę czasu lokalnego. Rozpoczęła się ok. godz. 16, czyli w poniedziałek ok. godz. 1 czasu polskiego. W tym roku hollywoodzka sala, gdzie od 10 lat odbywa się gala wręczenia Oscarów, nie nosi już nazwy Teatr Kodaka. Legendarna amerykańska firma fotograficzna ogłosiła w tym roku upadłość i wycofała się z kosztownego patronatu.

www.oscar.go.com

 

 

 

Lista nagrodzonych

To kolejna nagroda dla belgijsko-francuskiego, czarno-białego, niemego filmu. Michel Hazanavicius jest również najlepszym reżyserem. Jean Dujardin dostał Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę w tym filmie. "Artysta" otrzymał wcześniej Oscara za kostiumy i muzykę.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP