Krucjaty w filmie. Ryszard Lwie Serce na ekranie

855 lat temu, 8 września 1157 roku, urodził się późniejszy król Ryszard Lwie Serce

Publikacja: 08.09.2012 01:01

Na podstawie tekstów z archiwum "Rzeczpospolitej"

Filmowe bardzo rzadkie wyprawy w epokę wojen krzyżowych niezmiennie kojarzą się z postacią angielskiego króla Ryszarda Plantageneta, zwanego Lwie Serce.

Kanwą kilku scenariuszy była powieść Waltera Scotta "Talizman". Na jej podstawie Chester Withey zrealizował "Ryszarda Lwie Serce" (1923) z Wallace'em Beerym w roli tytułowej. "Ryszard Lwie Serce i krzyżowcy" (1954) Davida Butlera z George'em Sandersem król, i Reksem Harrisonem Saladin, to najbardziej znany w historii kina obraz poświęcony wyprawom krzyżowym. Dziś razi naiwnością niektórych rozwiązań reżyserskich i typowo hollywoodzką nonszalancją w traktowaniu faktów historycznych.

Po powieść Scotta sięgnęli także Rosjanie "Ryszard Lwie Serce" (1992) Jewgienija Gierasimowa z Aleksandrem Balujewem w roli głównej. Postać angielskiego króla i jego walki o Jerozolimę pojawiły się także w "Wyprawach krzyżowych" (1935) Cecila B. DeMille'a iw"Lwim Sercu" (1987) Franklina J. Schaffnera. Natomiast sułtan Saladin stał się bohaterem egipskiego filmu "Saladin" (1963) Youseffa Chachine'a.

Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców ukazano w dwóch włoskich filmach pod tym samym tytułem "Jerozolima wyzwolona". Pierwszy powstał już w 1910 r. (reż. Enrico Guazzoni), drugi w 1957 r. (reż. Carlo Ludovico Bragaglia). Naukowe spojrzenie na średniowieczne wojny prezentuje czteroodcinkowy, zrealizowany przez brytyjską telewizję według pomysłu Terry'ego Jonesa, serial "Wyprawy krzyżowe" (1995) Alana Ereira i Davida Wallace'a.

Po epizod z piątej wyprawy krzyżowej, zwanej krucjatą dziecięcą, opisany w powieści Jerzego Andrzejewskiego "Bramy raju", sięgnął w 1967 r. Andrzej Wajda, realizując w Jugosławii w koprodukcji z Wielką Brytanią i w międzynarodowej obsadzie film pod tym samym tytułem. Nieznany szerzej, w Polsce nigdy niewyświetlany, ukazuje początkowy epizod tej wyprawy. Reżyser skupił się jak sam skomentował po latach nie na religijnym, lecz przede wszystkim na politycznym przesłaniu, że na początku każdej idei, u jej narodzin, stoi ludzka słabość, która rodzi kłamstwo.

W 2005 roku premierę miał film "Królestwo niebieskie" - spełnienie marzeń Ridleya Scotta. Choć reżyser podjął się realizacji z troską o fakty historyczne, dbałością o plenery, wnętrza, przyznawał, że nakręcił film fabularny, a nie dokumentalny. - Wykorzystuję wydarzenia historyczne, by opowiadać o ludzkich dramatach - mówił.

Maj 2005

Na podstawie tekstów z archiwum "Rzeczpospolitej"

Filmowe bardzo rzadkie wyprawy w epokę wojen krzyżowych niezmiennie kojarzą się z postacią angielskiego króla Ryszarda Plantageneta, zwanego Lwie Serce.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP