Chiny: Kolebka herbaty w TVP 2

Historia herbaty liczy pięć tysięcy lat. Jest równocześnie opowieścią o Państwie Środka.

Publikacja: 21.02.2015 17:00

Chiny: Kolebka herbaty w TVP 2

Foto: TVP 2

Pięć tysięcy lat temu praojciec Chińczyków - Shennong, późniejszy cesarz Yan Di, odkrył w południowo - wschodnich Chinach roślinę, która do dzisiaj wyznacza duchowy i materialny rozwój Państwa Środka. Herbata uznawana jest za piąty wielki wynalazek Chin, a także składnik eliksiru życia. Byli mędrcy herbaty, pisano na jej temat opasłe tomy.

Z dziejami kultury tego napoju łączy się szereg rytuałów takich jak parzenie, medytacje czy degustacja. Miejscem, w którym te trzy czynności się zbiegają są świątynie buddyjskie. Jedną z nich odwiedza Remigiusz Jakubowski, autor dokumentu „Chiny: Kolebka herbaty". -

Buddyzm i parzenie herbaty są nieodłączne – wyjaśnia jeden z mnichów. – Degustowanie herbaty jest pewnym stanem umysłu, picie herbaty oczyszcza bowiem umysł i pozwala osiągnąć błogostan. To proces w drodze do oświecenia, dlatego każdy buddyjski klasztor przechowuje sporo herbat.

Widzowie zobaczą je prezentowane przez mnicha. Herbata jest jednak także katalizatorem w kontaktach międzyludzkich. Można gości nie częstować jedzeniem, ale nie można nie częstować herbatą.

Widzowie poznają również firmę, która dostarczyła na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie pochodnie – właśnie z herbaty. Na co dzień właściciele tej firmy zatrudniają 100 osób, herbata dostarcza im środków do życia od siedmiu pokoleń.

Widzowie zobaczą też udeptywanie herbaty, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i składa się aż z 26 etapów. I w dodatku nie sposób żadnego z nich zmechanizować.

Prestiż herbacianych profesji po wielu latach znów wzrasta, a młodzi bardzo chętnie studiują wiedzę o herbacie. Współzawodnictwo w sztuce parzenia herbaty, czyli zawody oceniane przez jury, to szereg ceremonii, która stają się wyjątkowym teatrem.

Wśród bohaterów filmu są m.in. mistrzowie świątyń buddyjskich, intelektualiści, malarze, poeci i historycy, badacze nurtów filozoficznych, lekarze medycyny chińskiej i klasycznej.

Dokument jest wprawdzie zbyt gęsto wypełniony informacjami podawanymi z offu, ale też wart obejrzenia choćby z powodu urokliwych zdjęć pokazujących piękne chińskie krajobrazy z herbatą w tle.

Premiera filmu „Chiny: Kolebka herbaty" w niedzielę 22 lutego o godz. 9.40 w TVP 2.

Film
Czy Oscary trafią do sztucznej inteligencji?
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007