Światowa Wystawa Expo 2025 rozpocznie się 13 kwietnia przyszłego roku (i potrwa do 13 października 2025 r.). Odbędzie się ona w japońskiej Osace, w regionie Kansai. Zważywszy na naprawdę bliski termin otwarcia wystawy czasu na budowę pawilonu jest naprawdę niewiele. Decyzja komisji przetargowej wskazująca na firmę RIMOND Japan KK została więc podjęta w ostatniej chwili. Od dłuższego czasu z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) dobiegały nieformalne głosy o alarmistycznym wręcz tonie informujące, że powstanie polskiego pawilonu wisi na przysłowiowym włosku ze względu na wielomiesięczne opóźnienia. Pracownicy Agencji przestrzegali, że istnieje duże ryzyko, że pawilon naszego kraju nie powstanie, a potencjalne polska ekspozycja wyląduje w zbiorczym pawilonie, w którym będzie wystawiać się wiele mniej zamożnych krajów, tak jak to miało miejsce na Expo w Dubaju gdzie np. część krajów afrykańskich otrzymała bezpłatnie od organizatorów wspólną przestrzeń wystawienniczą. Tyle że taki wielki pawilon, był właśnie wspólny więc były to po prostu narodowe stoiska w dużej, współdzielonej przez wiele państw hali. Takiego sposobu prezentacji danego kraju nie można jednak porównać w żaden sposób z własnym pawilonem, w którym odbywają się wydarzenia o charakterze gospodarczym, kulturalnym (np. codzienne recitale chopinowskie jak w polskim pawilonie w Dubaju) czy też sportowym (z tych ostatnich słynął w Dubaju pawilon australijski).
W oficjalnym komunikacie PAIH można przeczytać, że „Analiza sytuacji dokonana przez nowe władze Agencji wykazała duże opóźnienia w przygotowaniu oraz organizacji projektu Expo Osaka, które zagrażają realizacji pierwotnych założeń. W tej chwili opóźnienia względem zakładanego harmonogramu wynoszą już kilkanaście miesięcy. Oznacza to, że dalsza terminowa realizacja projektu jest dużym wyzwaniem, zarówno dla Agencji, jak i wykonawcy.”
Czytaj więcej
Podobnie jak w przypadku Wystawy Światowej w Dubaju również zbliżające się Expo w japońskiej Osace budzi niemałe zainteresowanie polskich przedsiębiorstw.
Tylko japońskie firmy?
Jako że na teren wystawy przeznaczono sztuczną wyspę Yumeshima na wodach Zatoki Osaka, a cała Japonia leży w strefie silnej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej to organizatorzy Expo od razu zapowiedzieli, że pawilony będą budowane wyłącznie przez miejscowe, japońskie firmy, gdyż one wiedzą jak budować budynki jak najmniej narażone na potencjalne niebezpieczeństwa takie jak trzęsienia ziemi. Inaczej rzec ujmując tylko japońscy wykonawcy są gwarantem względnie wysokiego bezpieczeństwa planowanych konstrukcji.
Firma RIMOND Japan KK to japońska spółka córka międzynarodowej firmy RIMOND wywodzącej się z Włoch, która ma swe biura w Mediolanie, Rzymie, Londynie, Oslo, a także w Abu Dabi, Dubaju, Hongkongu, Szanghaju oraz saudyjskim Rijadzie, który będzie gospodarzem Expo 2030.
Czytaj więcej
Stolica Arabii Saudyjskiej wygrała dziś w głosowaniu krajów - członków Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych już w pierwszej rundzie. I to Rijad będzie gospodarzem Expo 2030.
Firma RIMOND ma doświadczenie jeśli idzie o tworzenie pawilonów na Expo, gdyż na Wystawie Światowej w Dubaju wybudowała zjawiskową, ogromną kopułę Al Wasl Plaza oraz pawilony narodowe: Bahrajnu, Hiszpanii, Finlandii i Nowej Zelandii.
Dwa konkursy
Jak przypomina Agencja w swym komunikacie w celu wyłonienia i późniejszej realizacji koncepcji Pawilonu Polski zorganizowano dwa konkursy. Pierwszy z nich miał na celu wypracowanie koncepcji architektonicznej i został przeprowadzony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich właśnie na zlecenie PAIH. Już podczas jego rozstrzygania powstały pierwsze problemy. Zgodnie z pierwotnym założeniem konkurs miał być rozstrzygnięty na początku lutego 2023 r. Jednak w lutym 2023 ówczesny zarząd PAIH nie zaakceptował rozstrzygnięcia konkursu i zdecydował o wyróżnieniu wszystkich pięciu finalistów, zapowiadając „wypracowanie ostatecznego projektu we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury”. Finalnie w kwietniu 2023 r. Agencja ogłosiła, że po konsultacjach z japońską firmą doradczą, do realizacji skierowana zostanie koncepcja Alicji Kubickiej i Borji Martineza Gomeza. Zaproponowany do realizacji projekt narodził się z fascynacji architektów geometrią spirali występującej w przyrodzie we wszystkich jej skalach. Koncepcja swą formą podkreśla też metaforycznie znaczenie nieodłącznego Polakom „genu kreatywności”, który rozprzestrzenia się ponad granicami kraju. Ma to być pawilon drewniany o lekkiej konstrukcji (ze sklejki drewnianej) właśnie w kształcie spirali. Ma on mieć 781 m2 powierzchni, a więc będzie to obiekt mniejszy od tego w Dubaju.
Jak czytamy dalej w dzisiejszym komunikacie PAIH kilkutygodniowe opóźnienie w wyborze koncepcji nie spowodowało jednak przyspieszenia działań i przez kolejne miesiące Agencji kierowanej przez poprzedni zarząd nie udało się wybrać generalnego wykonawcy tej inwestycji, co doprowadziło do kolejnych przesunięć w rozpoczęciu budowy pawilonu. W ramach drugiego etapu, zgodnie z założeniami koncepcji programowej, miało zostać przeprowadzone postępowanie na zaprojektowanie, budowę i utrzymanie techniczne w trakcie trwania Wystawy w Osace oraz rozbiórkę pawilonu po jej zakończeniu, czyli postępowanie na generalnego wykonawcę. Zgodnie z przyjętym przez poprzedni rząd harmonogramem postępowanie powinno zostać zakończone w ubiegłym roku, aby w trybie pilnym możliwe było rozpoczęcie budowy. Przetarg ogłoszono jednak znacznie później, dopiero w listopadzie 2023 r, co oznacza, że już na starcie rozpoczęcie budowy pawilonu jest opóźnione o kilka miesięcy.
Nowy zarząd PAIH zaczyna wyścig z czasem
Teraz jednak, mimo zidentyfikowanych przez nowy zarząd PAIH (jest on teraz dwuosobowy i w jego skład wchodzą Andrzej Dycha jako prezes i Magdalena Skarżyńska jako wiceprezes) problemów i opóźnień w projekcie Expo 2025 Osaka, Kansai zakończono postępowanie na wybór generalnego wykonawcy Pawilonu Polski. W jego toku wpłynęła tylko jedna oferta, acz spełniająca kryteria formalne. Wyboru oferty wykonano w trybie negocjacji bez ogłoszenia. W pierwszym etapie negocjacje prowadzono z czterema podmiotami. W ich następstwie zaproszono wszystkie te podmioty do złożenia ofert. Finalnie ofertę złożyła jako jedyna właśnie firma RIMOND Japan KK. Po pozytywnym zweryfikowaniu dokumentów przetargowych przez komisję przetargową zarząd PAIH podjął decyzję o wyborze wykonawcy.
W najbliższych dniach PAIH ma podpisać umowę z firmą RIMOND Japan KK jako wykonawcą polskiego pawilonu, co będzie formalnym rozpoczęciem procesu jego budowy i przygotowania do Wystawy Światowej.
Czytaj więcej
Jego głównym celem jest umożliwienie promocji oraz wzmocnienie współpracy gospodarczej polskich firm, które przejawiają potencjał eksportowy, szczególnie na rynku japońskim.
– Jako PAIH liczymy na to, że projekt Expo Osaka nie napotka już więcej trudności, a Pawilon Polski powstanie w terminie i stanie się prawdziwą wizytówką naszego kraju – mówi Marcin Graczyk, rzecznik prasowy Agencji.
Pawilon ma być gotowy do 13 kwietnia 2025 r., czyli do dnia rozpoczęcia Expo. Nasz kraj zaprezentuje w Japonii hasło „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość” (ang. Poland. Heritage that drives the future). Ma to być hasło nakierowane na przyszłość, ale czerpiące jednocześnie z naszej przeszłości, tradycji, dziedzictwa.