PARP uczestniczyła i bierze udział w realizacji ośmiu programów krajowych. Były to odpowiednio: Sektorowy Program Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz Sektorowy Program Rozwój Zasobów Ludzkich (lata 2004–2006), programy Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki, Rozwój Polski Wschodniej (lata 2007–2013) oraz programy Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój oraz Polska Wschodnia (obecna perspektywa finansowa).
– Nowoczesna gospodarka to m.in. silne firmy, które nie boją się inwestować w rozwój. Chcemy w tym pomóc, dlatego tak duży nacisk położyliśmy na rozwój innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Wprowadziliśmy wiele legislacyjnych zmian, ale pomagają w tym też z pewnością fundusze UE, w których wdrażanie zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym PARP. Dzięki nim można założyć własny biznes czy też rozbudować firmę. Przejść z etapu badań do produkcji. Rozpocząć eksport swoich produktów na zagraniczne rynki. To tylko przykładowe działania. Dzięki funduszom europejskim marzenia wielu firm mogą się ziścić, na czym zyskuje w ostatecznym rozrachunku nasza gospodarka – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Szeroka pomoc
Zakres wsparcia funduszy unijnych najlepiej odzwierciedla liczba i różnorodność projektów, które uzyskały dofinansowanie z działań prowadzonych przez PARP. Od 2014 r. było ich ponad 23 tys. W jednych fundusze wykorzystywane były głównie na budowę lub rozbudowę infrastruktury. Powstały drogi, obwodnice, hale produkcyjne, laboratoria, zakupiono nowoczesne wyposażenie. W innych przedsięwzięciach środki UE służyły przede wszystkim działalności badawczo-rozwojowej i komercjalizacji wyników badań. W jeszcze innych powstały strategie ekspansji zagranicznej, promocji marek, programy akceleracji startupów czy programy podnoszenia potencjału kapitału ludzkiego. Oferta PARP obejmuje przy tym niemal wszystkie etapy rozwoju przedsiębiorstw i projektów.
Przykładem beneficjenta, który z powodzeniem skorzystał z dotacji z programu Innowacyjna Gospodarka, a do tego łączy działalność komercyjną, wpływając jednocześnie na rozwój innowacyjności w polskiej gospodarce, jest Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Powstał przez zagospodarowanie terenów poprzemysłowych, na których wybudowano nowoczesny ośrodek. Miejsce łączące biznes i naukę, aby dostarczać innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
– Decyzja o dofinansowaniu takiego projektu z pewnością nie należała do łatwych i poza przyznaniem funduszy wymagała udzielenia tzw. kredytu zaufania. W 2007 r. idea budownictwa niskoenergetycznego i konieczność ograniczania zużycia energii w budynkach były u nas praktycznie nieznane. Dzięki wsparciu ze środków funduszy europejskich udało się stworzyć w Katowicach centrum innowacyjności, w którym działają firmy na każdym stadium rozwoju, badana jest jakość nowoczesnych urządzeń i wydajność energetyczna budynków, szkolą się dorośli w zakresie instalacji urządzeń energooszczędnych albo spotykają uczniowie, młodzież i dzieci na warsztatach z zakresu ochrony środowiska – mówi Mirosław Bobrzyński, wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Dumę spółki stanowią budynek pasywny o minimalnym zapotrzebowaniu na energię i „sztuczne słońce".
Wschód kraju zyskuje
Polsce wschodniej dedykowano dwa programy z łącznym budżetem w wysokości ponad 5 mld euro. Dzięki nim zmniejszył się dystans dzielący województwa Polski wschodniej od pozostałych obszarów kraju w zakresie: przedsiębiorczości, innowacyjności, B+R i infrastruktury. Wybudowano lub zmodernizowano ok. 380 km dróg (w tym cztery mosty), uzbrojono ponad 500 ha terenów inwestycyjnych, powstało blisko 2100 km tras rowerowych. W Polsce wschodniej zainstalowano też niemal 15 tys. km sieci internetu szerokopasmowego i powstało pięć nowych centrów wystawienniczych i konferencyjnych (Targi Lublin, Expo Mazury w Ostródzie, Targi Kielce, Lubelskie Centrum Konferencyjne i G2A Arena w Rzeszowie).