Według szacunków firmy CBRE w ub.r. wartość transakcji kupna sprzedaży nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 5,71 mld euro, czyli o 7 proc. więcej w niż w 2020 r., który – z powodu pandemii i lockdownów – był pierwszym rokiem korekty po kilku latach trendu wzrostowego.
Kolejny rok z rzędu największym wzięciem cieszyły się magazyny. Wartość transakcji przekroczyła 2,9 mld euro, ustanawiając nowy rekord. Największą transakcją na rynku magazynowym – i w ogóle – był zakup przez singapurski fundusz GIC obiektów za 260 mln euro. Była to część gigantycznego, szacowanego na ponad 3 mld euro, zakupu portfela nieruchomości logistycznych w Europie Zachodniej i Środkowej, należącego do Exeter.
W biurowcach inwestorzy ulokowali 1,7 mld euro. Około 200 mln zł przypadło na zakup przez fundusze Partners Capital portfela krakowskiej Grupy Buma, na który składały się stojące już nieruchomości oraz inwestycje będące w toku. Największą pojedynczą transakcją był zakup warszawskiego biurowca Metropolitan przez Morgan Stanley od DWS za 240 mln. Z kolei nieruchomości handlowe przyciągnęły 0,9 mld euro.
Według danych CBRE w 2021 r. w Polsce inwestowali przede wszystkim gracze z Europy, którzy wyłożyli ponad 2,6 mld euro. Natomiast 1,3 mld euro napłynęło z Ameryki Północnej. Udział rodzimego kapitału był tradycyjnie niewielki i sięgnął 4 proc., czyli niespełna 240 mln euro.
Zdaniem ekspertów w 2022 r. zanosi się na poprawę wyniku.