Park linowy na Szubiankach, pomnik i rzeźby w parku Gorzeńskiego
Po metamorfozie parkom zostaną nadane nowe funkcje.Park między ul. Wrocławską a Szubianki, który nie ma charakteru ani historycznego, ani zabytkowego, w największym stopniu stanie się parkiem rekreacyjnym. Zostaną tu zamontowane urządzenia linowe, które będą wykorzystywały istniejące cieki i zbiorniki wodne jako atrakcje do zabaw.
Park między ulicami Szubianki i Wrocławską nie ma charakteru zabytkowego, będzie miejscem rekreacji i rozrywki. Na drzewach, nad Lipinką i stawem zostaną zbudowane urządzenia linowe, podobne do tych na zdjęciach
Z kolei park przy zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej – obok ośrodka zdrowia – będzie miał charakter przestrzeni edukacyjnej, opowiadającej historię Powstania Wielkopolskiego. Ma upamiętniać hrabiego Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego - dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym. Park ten założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa.
– Przywrócenie w ubiegłym roku przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanie w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości.