TUiR Warta. – Ponieważ rekalkulacja wiąże się z korektą składki (nabywca dopłaca lub otrzymuje częściowy zwrot), późniejsze wypowiedzenie umowy powoduje, że wysokość składki zwróconej zbywcy pojazdu nie będzie proporcjonalna do składki, którą on zapłacił.
Konsekwencje zaniedbania
Obowiązki ma też osoba sprzedająca auto (ewentualnie darczyńca). Musi ona przekazać nowemu właścicielowi potwierdzenie zawarcia umowy OC. Jeżeli polisa została wykupiona nie wcześniej niż 11 lutego tego roku, sprzedający ma też obowiązek w ciągu 14 dni przekazać towarzystwu dane nabywcy pojazdu (imię, nazwisko, adres i numer PESEL albo nazwę, siedzibę i numer REGON).
Jeśli były właściciel auta nie dopełni tego obowiązku, wówczas solidarnie z nowym właścicielem będzie mógł być obciążony kosztem składki za czas od dnia przeniesienia własności (np. sprzedaży) do dnia powiadomienia o tym ubezpieczyciela. Oznacza to, że towarzystwo może żądać zapłaty składki albo od kupującego, albo od sprzedającego, albo od obydwu łącznie. Zatem jeśli nabywca samochodu będzie zalegał ze składką, ubezpieczyciel może się domagać zapłaty od poprzedniego właściciela, który nie przekazał wymaganych danych.
Jeżeli sprzedajemy samochód z umową OC zawartą do 10 lutego, obowiązują stare zasady. Tak więc sprzedający ma 30 dni od sprzedaży auta na powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
Sprawdź polisę OC
Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: www.ufg.pl, każdy może sprawdzić, czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC (dane osobowe posiadacza pojazdu nie są ujawniane). Wystarczy podać numer rejestracyjny lub identyfikacyjny pojazdu (VIN). Nie trzeba wypełniać elektronicznego formularza. Udostępnienie informacji jest bezpłatne. Informacja o OC jest ważna m.in. dla osób zamierzających kupić używany samochód. UFG radzi, by się upewnić, czy sprzedający pojazd miał aktualną polisę. Można to zrobić właśnie na www.ufg.pl, a gdy pojazd często przechodził w ostatnim czasie z rąk do rąk – bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła OC poprzedniemu właścicielowi. Szerokie udostępnienie informacji o OC jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, obowiązującej od 11 lutego.
O jakich zmianach już pisaliśmy
- Znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która weszła w życie 11 lutego 2012 r., zlikwidowała problem podwójnego ubezpieczenia OC. Nowe przepisy umożliwiają wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy, jeśli kierowca wykupił już OC w innym towarzystwie.