O 15 proc. wzrosła w 2015 roku wartość krajowego rynku data center - wynika z raportu firmy PMR "Rynek centrów danych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021".
W tym samym czasie powierzchnia centrów danych zwiększyła się o ponad 10 tys. metrów, wliczając zarówno przestrzeń serwerową, jak i całą infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania obiektów (powierzchnia brutto).
PMR w informacji prasowej nie podaje dokładniejszych danych, ale w zestawieniu z wcześniejszymi podsumowaniami należy szacować, że w końcu 2015 r. powierzchnia brutto komercyjnych serwerowni w Polsce wynosiła 110 tys. m kw.
Dla porównania, według Audytela w 2015 roku, podobnie jak w 2014 r. przybyć miało w Polsce 7-8 tys. m kw. serwerowni i w końcu roku łącznie rodzimi dostawcy mieli dysponować około 69 tys. m kw. powierzchni kolokacyjnej netto. Wartość całego rynku wraz z usługami w chmurze firma ta szacowała na 1,3 mld zł w minionym roku.
Jeśli chodzi o największe obiekty w ujęciu powierzchni netto, w styczniu br. tylko jeden obiekt (złożony z kilku serwerowni) w Polsce, którego metraż przekracza 4 tys. m kw. To Centrum Danych ATMAN (należy do ATM). Drugim co do wielkości obiektem - wynika z danych przedstawionych przez PMR - jest serwerownia T-Mobile Polska (2,5-4 tys. m kw. netto).