W piątek w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym, zespół do spraw sytuacji powstałej na Odrze, powołany w ubiegłym roku przez minister klimatu Annę Moskwę ogłosił wyniki swych wielomiesięcznych prac nad ustalaniem przyczyn katastrofy ekologicznej. Wcześniej, pod koniec września 2022 komisja ujawniła wstępny raport. Finalny liczy 119 stron, opracowało go kilkadziesiąt instytucji i naukowców. Czego się dowiedzieliśmy?
Czytaj więcej
Respondenci IBRiS są przekonani, że w sprawie zagrożenia Odry trzeba działać natychmiast, bez względu na koszty. Tylko 6,3 proc. wierzy, że natura sama sobie poradzi.
Że do największej katastrofy ekologicznej na Odrze doprowadził szereg czynników - był to niski stan wód, wysokie temperatury, ogromne zasolenie ze ścieków i nadmiar tlenu. Spowodowały one wyrzut zabójczych dla ryb toksyn z alg. Sprawa nie jest jednak prosta.
„Zgodnie z wiedzą o ekologii złotej algi, warunkiem wystąpienia tego gatunku jest wysokie zasolenie wód, a takie stwierdzono w Odrze latem 2022 r. Jednak wysokie zasolenie Odry, w zakresie umożliwiającym namnażanie komórek P. parvum, notowane było w Odrze od wielu lat. Pozwala to na wysunięcie hipotezy, że P. parvum jest w tym ekosystemie gatunkiem nowym. Jest również możliwe, że P. parvum było obecne w Odrze już od jakiegoś czasu, ale jego obecność uwidoczniła się dopiero toksycznym zakwitem, wywołującym masowe śnięcie ryb” - czytamy w raporcie. Jednak brak badań z czasów sprzed toksycznego zakwitu nie pozwala w chwili obecnej zweryfikować żadnej z tych teorii - stwierdzają naukowcy i dodają, że „kluczowym zadaniem w całym zdarzeniu jest rozpoznanie czynnika środowiskowego (lub zespołu czynników), które zastymulowały toksyczny zakwit”.
Czytaj więcej
Do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został wpisany projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.