Czytaj więcej
Na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej. Z rzeki wyławiane są tony śniętych ryb.
GIOŚ opublikował także wyniki badań udostępnione w poniedziałek przez stronę niemiecką oraz mapy punktów, gdzie dokonano poboru próbek. Inspektorat zaznaczył, iż z analizy wynika, że po stronie niemieckiej próbki zostały pobrane w dopływach lub starorzeczach Odry. "Natomiast próbki wody pobrane przez laboratorium GIOŚ są pobierane punktowo w głównym nurcie Odry" - podkreślono.
"Badania wykonane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie potwierdziły obecności rtęci w Odrze po stronie polskiej w woj. lubuskim i zachodniopomorskim" - czytamy. GIOŚ podkreślił, że Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.
Czytaj więcej
Kary dla przestępców zrzucających substancje chemiczne do rzek i jezior powinny być bardziej surowe - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po katastrofie ekologicznej na Odrze, zapowiadając dyskusję nad zaostrzeniem prawa.
W komunikacie GIOŚ przedstawiono także kalendarium działań z ostatnich dni. Inspektorat podał, iż 11 sierpnia - po tym, jak po stronie niemieckiej w mediach pojawiła się informacja o obecności rtęci w Odrze - GIOŚ "natychmiast" zaczął sprawdzać prawdziwość tych doniesień, polecając wojewódzkim inspekcjom przeprowadzenie szczegółowych badań. Następnego dnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do strony niemieckiej o przesłanie wyników badań laboratoryjnych - podano.