Sondaż IBRiS: jakich lekcji religii chcą Polacy?

Większość Polaków popiera zmiany dotyczące organizacji lekcji religii w szkołach – pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Akceptacja dla zmian jest największa wśród wyborców koalicji rządzącej, ale zwolenników nie brakuje także wśród głosujących na PiS i Konfederację.

Aktualizacja: 06.09.2024 09:11 Publikacja: 06.09.2024 04:30

Sondaż IBRiS: jakich lekcji religii chcą Polacy?

Foto: Adobe stock

Religia na pierwszej lub ostatniej lekcji, łączenie klas, ocena niewliczana do średniej na świadectwie, a od przyszłego roku ograniczenie lekcji religii do jednej w tygodniu – te sprawy są jednymi z najczęściej komentowanych w pierwszym tygodniu tego roku szkolnego. Spór się zaognia i staje się nie tylko tematem edukacyjnym, ale też politycznym.  

Co o tym myślą Polacy? IBRiS w pierwszych dniach września zapytał o to na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Z sondażu wynika, że aż 60,3 proc. ankietowanych popiera wprowadzoną od tego roku zmianę, by ocena z religii nie była wliczana do średniej ocen. Przeciwko jest 28,4 proc. respondentów, a 11,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Z kolei to, by religia odbywała się na pierwszej i ostatniej lekcji, a w razie gdyby chętnych na nią uczniów było mniej niż siedmiu, klasy mogły być łączone, uważa za słuszne 61,6 proc., przeciwko jest 27,3 proc. (łączenie klas zakłada wydane pod koniec lipca rozporządzenie ministry Nowackiej). Zdania w tej sprawie nie ma 11 proc. respondentów.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Edukacja
Sławomir Broniarz: Nauczycielom chodzi nie tylko o pieniądze
Edukacja
Iga Kazimierczyk: obecne zmiany w szkołach to tylko wierzchołek góry lodowej
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: Brak „systemowego szczucia” nie oznacza, że w szkole wszystko już gra
Edukacja
Martynowicz: chcemy poznać wizję MEN dotyczącą pracy nauczycieli
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Edukacja
Geografowie przeciwko łączeniu przedmiotów. Nie chcą, by geografię połączono z przyrodą