Nowe rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ws. szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. We wtorek ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W myśl zapowiedzianych zmian o 25 proc. wydłużony zostanie czas trwania samego egzaminu. W praktyce: na ten z języka polskiego uczniowie zyskają pół godziny (będą mieli 150 min. zamiast 120 min.), z matematyki – 25 min. (125 min. zamiast 100 min.), a z języka obcego nowożytnego – 20 min. (110 min. zamiast 90 min.).
Czytaj więcej
Próbny egzamin ósmoklasisty 2024 dobiegł końca. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych napisali dziś ostatni z trzech egzaminów. Oto arkusze egzaminacyjne CKE z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Egzamin ósmoklasisty, czyli więcej czasu, a mniej stresu dla zdających
Z uzasadnienia do projektu wynika, że zmiany mają zapewnić zdającym większą swobodę w rozwiązywaniu zadań i umożliwić dokonanie głębszego namysłu nad udzieleniem i sprawdzeniem odpowiedzi. Umożliwią też zmierzenie się z egzaminacyjnym wyzwaniem tym, którym w kluczowym dniu trudno jest się skoncentrować i tym, którzy nie radzą sobie ze stresem. Co ważne, wydłużenie czasu na rozwiązanie zadań nie wpływie na zwiększenie ich liczby czy podwyższenie testowych wymagań.
Więcej czasu mają też osoby, które mają zaświadczenie lekarskie, i to właśnie ze zjawiskiem ubiegania się o nie przez zdających chce walczyć ministerstwo edukacji.
Czytaj więcej
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o zmianach, jakie planuje wdrożyć w 2025 roku na egzaminie ósmoklasisty. Zmiany te wynikają z publikacji rozporządzeń Ministra Edukacji zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.