Tekst powstał przy współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA.
Znamy już dokładny projekt podstawy programowej nowego przedmiotu, który zastąpi „Historię i teraźniejszość”. Edukacja obywatelska będzie realizowana od 1 września 2025 roku w liceum ogólnokształcącym i technikum w wymiarze 3 godzin w cyklu kształcenia oraz branżowej szkole I stopnia w wymiarze 2 godzin w cyklu kształcenia.
Czytaj więcej
W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego. Resort oświaty tłumaczy te zmiany potrzebą dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb i zainteresowań uczniów oraz potrzeb rynku pracy.
Edukacja obywatelska. Co zakłada?
Głównym celem podstawy programowej w zakresie przedmiotu edukacja obywatelska jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym – czytamy w opublikowanym przez MEN projekcie rozporządzenia.
Podczas nauki przedmiotu mają być budowane i wzmacniane postawy patriotyczne młodych ludzi oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, trosce o małą i dużą Ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt. Równolegle przedmiot ma kształtować otwartość i szacunek względem innych, empatię i solidarność z innymi oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego.