19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.01.2025 22:48 Publikacja: 26.11.2024 19:02
Radosław Sikorski, Andrij Sybiha
Foto: PAP/Tomasz Gzell
Andrij Sybiha przybył dziś do Warszawy na rozmowy z szefem polskiego MSZ. Wczoraj rzecznik MSZ Paweł Wroński powiedział, że kwestia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej będzie jednym z tematów poruszanych podczas spotkania.
Po rozmowie podczas wspólnej konferencji prasowej Sybiha podkreślił, że zarówno Polacy, jak i Ukraińcy są zainteresowani tym, aby żadne nieporozumienia nie dzieliły obydwu narodów.
Roszczenia wobec obwodu królewieckiego wyrażone przez prezydenta Litwy, potwierdzają najgłębsze obawy Rosji - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
"Po raz kolejny apelujemy do polskich polityków, aby nie wykorzystywali kwestii trudnych rozdziałów z przeszłości historycznej w swoich wewnętrznych bitwach politycznych" - pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w reakcji na słowa Karola Nawrockiego.
Prezydent Polski Andrzej Duda zwrócił się do rządu Donalda Tuska z prośbą o zagwarantowanie, że premier Izraela Beniamin Netanjahu nie zostanie aresztowany, jeśli pod koniec miesiąca weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, ważnym wydarzeniu upamiętniającym Holokaust - podaje portal "Times of Israel".
Grenlandia jest ważna dla bezpieczeństwa narodowego USA - mówił w rozmowie z Fox News amerykański kongresman Mike Waltz, który w przyszłej administracji Donalda Trumpa ma objąć stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
- To jasne, że suwerenność państw musi być szanowana - tak rzeczniczka Komisji Europejskiej odpowiedziała na pytania dziennikarzy o wypowiedzi Donalda Trumpa, który nie wykluczył użycia siły i presji ekonomicznej, by zmusić Danię do zrzeczenia się Grenlandii na rzecz USA.
Maja Chwalińska zachwyca swoją grą, może nadszedł czas na wyniki. Po przejściu eliminacji Australian Open rówieśniczka Igi Światek w niedzielę nad ranem czasu polskiego wystąpi w drugim wielkoszlemowym turnieju w karierze.
Prezydent i rząd gwarantują premierowi Izraela, oskarżonemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciw ludzkości, nietykalność, żeby mógł uczcić w Polsce wyzwolenie Auschwitz-Birkenau, miejsca ludobójstwa. Sytuacja jest niedopuszczalna na wielu poziomach.
Na kilka dni przed inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa, NATO przejęło od Stanów Zjednoczonych dowództwo obrony przeciwlotniczej w Polsce. Ma to „zabezpieczyć” pomoc udzielaną Ukrainie przed decyzjami nowej administracji USA.
Wieloletni redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” został uhonorowany nagrodą dla najlepszego dziennikarza gospodarczego 2024 roku za całokształt dorobku.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk jednym głosem w sprawie immunitetu dla Beniamina Netanjahu podczas obchodów wyzwolenia Auschwitz w obliczu jurysdykcji MTK. Majstersztyk dyplomacji czy ryzykowna gra na arenie międzynarodowej?
Dania, choć odpowiada za bezpieczeństwo i obronę Grenlandii, ma ograniczone możliwości militarne na tej ogromnej wyspie. Obecnie obejmują one cztery stare statki inspekcyjne, samolot obserwacyjny Challenger i 12 patroli psich zaprzęgów. Rząd chce je wzmocnić.
Utworzenie stanowiska „superwicepremiera gospodarczego” wydaje się nierealne, ale może warto pokusić się o zebranie przy premierze grupy apolitycznych, wysoce profesjonalnych specjalistów, tworząc tzw. kitchen cabinet, jak u prezydenta Reagana?
Prezydent-elekt USA Donald Trump nie pójdzie do więzienia ani nie zapłaci grzywny, choć został uznany winnym przestępstwa wręczenia łapówki gwieździe porno za milczenie. Wyrok zostanie jednak zamieszczony w jego aktach, a Trump będzie pierwszym prezydentem USA z wyrokiem skazującym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas