Kim Dzong Un ostrzega przed wojną na Półwyspie Koreańskim

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, zwracając się do dowódców północnokoreańskiej armii, mówił o konieczności zmobilizowania "najtwardszych środków", by zniszczyć siły USA i Korei Południowej, jeśli państwa te zdecydują się na starcie militarne z Koreą Północną.

Publikacja: 01.01.2024 05:08

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

arb

Słowa Kim Dzong Una cytuje północnokoreańska agencja KCNA.

Kim Dzong Un mówi, że armia Korei Północnej ma być gotowa do „zadania śmiertelnego ciosu” USA

Przywódca Korei Północnej ostrzegał, że groźba konfrontacji zbrojnej na Półwyspie Koreańskim „szybko staje się rzeczywistością”, ze względu na „wrogie manewry wykonywane przez wrogów, w tym USA”, które wymagają od kraju „naostrzenie miecza”, by się bronić.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un nakazał przyspieszenie przygotowań do wojny

- Jeśli wróg zdecyduje się na konfrontację zbrojną - nasza armia powinna zadać mu śmiertelny cios, by zniszczyć go, mobilizując wszystkie najtwardsze środki (...) nie wahając się ani przez chwilę - cytuje słowa Kim Dzong Una agencja KCNA.

Kim mówił o tym w czasie spotkania z dowództwem armii Korei Północnej w niedzielę. W trakcie spotkania w centrali rządzącej Koreą Północną Partii Pracujących Korei, Kim Dzong Un pogratulował armii sukcesów osiągniętych w 2023 roku.

Eskalacja retoryki Kim Dzong Una następuje w momencie, gdy USA i Korea Południowa zwiększyły intensywność wspólnych ćwiczeń wojskowych swoich armii

Prezydent Korei Południowej zapowiada zakończenie tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej

W minionym roku Korea Północna przetestowała rakietę międzykontynentalną o zasięgu przekraczającym 15 tys. km (Hwasong-18), umieściła na orbicie satelitę szpiegowskiego, a Kim Dzong Un w czasie spotkania z dowództwem armii mówił też o „dużych postępach w modernizacji armii”.

W czasie zakończonego w sobotę posiedzenia Komitetu Centralnego Partii Pracujących Korei, Kim Dzong Un wezwał do rozbudowy arsenału atomowego kraju, budowy dronów wojskowych i umieszczenia na orbicie trzech kolejnych satelitów szpiegowskich w 2024 roku.

Eskalacja retoryki Kim Dzong Una następuje w momencie, gdy USA i Korea Południowa zwiększyły intensywność wspólnych ćwiczeń wojskowych swoich armii, a USA skierowały w rejon Półwyspu Koreańskiego swoje aktywa strategiczne, w tym okręty podwodne o napędzie atomowym i bombowce strategiczne.

Tymczasem prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, zapowiedział 1 stycznia przyspieszenie prac nad ukończeniem systemu obrony przeciwrakietowej kraju. Mówił też o wykorzystaniu „rozszerzonego odstraszania” Korei Północnej przed agresją przy wsparciu USA. To ostatnie należy rozumieć jako kontynuowanie strategii w ramach której w rejonie Półwyspu Koreańskiego pojawiać się będą amerykańskie bombowce i okręty zdolne do przenoszenia broni atomowej. 

Dyplomacja
Viktor Orbán o wojnie na Ukrainie: Trwa najmroczniejsza godzina
Dyplomacja
Skandynawia zamiast Wyszehradu. Rewolucja w dyplomacji polskiego rządu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce