Szef dyplomacji UE: Rosja to stacja benzynowa z bombą atomową

Rosja jest "ekonomicznym karłem" i przypomina stację benzynową, "której właściciel ma bombę atomową" - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wywiadzie dla "El Pais".

Publikacja: 19.08.2023 14:23

Josep Borrell

Josep Borrell

Foto: European Union 2023 - Source : EP/ Emilie Gomez

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 542

Josep Borrell uważa, że Rosja nie może się równać z Chinami, które są "prawdziwym graczem geopolitycznym".

Jednocześnie, zdaniem unijnego urzędnika, to Rosja nie może się równać z Chinami, które są "prawdziwym graczem geopolitycznym". 

Według niego Władimir Putin "poświęca swoją armię i swoich ludzi" dla "osobistego przetrwania", ponieważ z wojskowego punktu widzenia rosyjska inwazja na Ukrainę zakończyła się niepowodzeniem.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad ocenia skuteczność ukraińskich i rosyjskich działań ofensywnych

- Putin chciał szybkiej wojny, ale trwa ona już 18 miesięcy, a on się broni. Jego projekt szybkiego podboju (Ukrainy) okazał się kompletnym fiaskiem. Rosja zapłaciła już ogromną cenę pod względem zasobów materialnych i ludzkich: straciła 2000 czołgów, więcej niż wszystkie armie Europy razem wzięte - powiedział Borrell.

Borrell: W niektórych przypadkach pomoc UE dla Ukrainy była zbyt wolna

Określił działania Rosji jako "zbrodnie wojenne na historyczną skalę", porównywalne do tego, co wydarzyło się podczas II wojny światowej.

Borrell przyznał, że ukraińska kontrofensywa nie doprowadziła jeszcze do przełamania linii frontu, tak jak miało to miejsce jesienią ubiegłego roku. 

- Rosja zbudowała imponujące fortyfikacje, czasami o głębokości do 30 kilometrów. Ukraina stała się najbardziej zaminowanym krajem na świecie - mówił.

Czytaj więcej

Ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi. Szczegóły pierwszego ataku na Most Krymski

Szef unijnej dyplomacji zauważył, że europejska pomoc nie była wystarczająco szybka: - W niektórych przypadkach czołgi, rakiety Patriot, samoloty - zaczęliśmy od powiedzenia "nie", ale w końcu to zrobiliśmy - powiedział.

UE zapewnia obecnie Ukrainie dostawy wojskowe za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokojowego, który został utworzony w 2021 roku. Od początku konfliktu przeznaczono na Ukrainę około 4 mld euro.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa