Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w czasie wizyty w Finlandii mówił, że USA chcą "sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie".

Publikacja: 02.06.2023 12:10

Antony Blinken

Antony Blinken

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464

Moskwa wielokrotnie oskarżała Waszyngton, że polityka Stanów Zjednoczonych zmierza do eskalacji konfliktu poprzez dostarczanie broni Ukrainie, a długoterminowym celem Zachodu jest zniszczenie Rosji.

Blinken: Popieramy pokój, będziemy uzbrajać Ukrainę

USA wielokrotnie deklarowały jednak, że nie popierają uderzeń ukraińskiej armii na terytorium Rosji, a celem dostaw uzbrojenia dla Ukrainy jest pomoc Kijowowi w obronie terytorium kraju przed rosyjską armią, po tym jak 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła niesprowokowaną wojnę najeźdźczą przeciwko sąsiadowi.

Blinken w Finlandii oświadczył, że Waszyngton wspiera inicjatywy innych krajów, które mają doprowadzić do zakończenia konfliktu o ile "stosują się one do Karty Narodów Zjednoczonych" i "utrzymują suwerenność, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy".

Czytaj więcej

Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję

Ukraina deklaruje, że jest gotowa rozmawiać o pokoju tylko pod warunkiem opuszczenia jej terytorium przez rosyjskie wojska. Z kolei Rosja, po nielegalnej aneksji okupowanych części czterech obwodów Ukrainy jesienią 2022 roku, mówi o "nowej rzeczywistości terytorialnej" sugerując, że okupowane ziemie mają już pozostać częścią Rosji, podobnie jak nielegalnie okupowany w 2014 roku Krym.

Agresywna wojna Putina przeciw Ukrainie jest strategiczną porażką

Antony Blinken, sekretarz stanu USA

- Wspieramy wysiłki - czy to Brazylii, czy Chin, czy innych krajów - jeśli pomagają one znaleźć sprawiedliwy i trwały pokój - oświadczył Blinken.

Jak USA wesprą budowanie "armii przyszłości" Ukrainy?

Sekretarz stanu USA zapewnił jednocześnie, że Waszyngton nadal wspiera Kijów militarnie ponieważ warunkiem wstępnym dla istotnej dyplomacji jest to, by Ukraina była w stanie odstraszać i bronić się przed przyszłą agresją.

- Agresywna wojna Putina przeciw Ukrainie jest strategiczną porażką - ocenił Blinken.

Sekretarz stanu USA zadeklarował też, że Stany Zjednoczone chcą pomóc budować "armię przyszłości Ukrainy".

Jak mówił oznacza to "nowoczesne siły powietrzne, zintegrowaną obronę powietrzną i rakietową, zaawansowane technicznie czołgi i pojazdy opancerzone, zdolność do produkcji amunicji na terenie kraju i szkolenie oraz wsparcie w zakresie utrzymywania sił i sprzętu w gotowości bojowej".

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego