Szefowie MSZ Iranu i Arabii Saudyjskiej spotkali się po siedmiu latach

Po raz pierwszy od siedmiu lat doszło do formalnego spotkania szefów dyplomacji Iranu i Arabii Saudyjskiej. Spotkanie odbyło się w Pekinie - informuje Reuters.

Publikacja: 06.04.2023 09:59

Spotkanie szefów MSZ Iranu i Arabii Saudyjskiej w Pekinie

Spotkanie szefów MSZ Iranu i Arabii Saudyjskiej w Pekinie

Foto: AFP

Do spotkania doszło po tym jak, przy pośrednictwie Chin, doszło do nawiązania relacji dyplomatycznych między Teheranem a Rijadem.

Teraz w Pekinie doszło do spotkania księcia Fajsala bin Farhana Al-Sauda, szefa MSZ Arabii Saudyjskiej i szefa MSZ Iranu, Hosejna Amira Abdollahijana.

Czytaj więcej

Wielkie zmiany między brzegami Zatoki. Rijad i Teheran się godzą

We wspólnym oświadczeniu Iran i Arabia Saudyjska zapowiedziały, że w ciągu dwóch miesięcy ponownie otworzą swoje ambasady i konsulaty - Arabia Saudyjska w Iranie, a Iran w Arabii Saudyjskiej.

Ponadto Iran i Arabia Saudyjska informują o pracach zespołów roboczych "sprawdzających sposoby rozszerzenia współpracy, w tym wznowienia bilateralnych wizyt państwowych oraz rozpoczęcia wydawania wiz obywatelom obu krajów".

Relacje między Arabią Saudyjską a Iranem jeszcze się pogorszyły, po tym jak Arabia Saudyjska i ZEA interweniowały w Jemenie

W marcu prezydent Chin, Xi Jinping, pośredniczył w nieoczekiwanym porozumieniu między rywalami na Bliskim Wschodzie, kończącym ciągnący się od siedmiu lat spór - co pokazuje rosnące znaczenie Chin w regionie.

Xi rozmawiał w kwietniu telefonicznie z saudyjskim następcą tronu, Muhammadem ibn Salmanem ibn Abd al-Azizem Al Saudem.

Czytaj więcej

CNN: Atak na rafinerie prawdopodobnie nadszedł z Iranu

Arabia Saudyjska zerwała więzi dyplomatyczne z Iranem w 2016 roku, po tym jak w Teheranie doszło do szturmu na saudyjską ambasadę w czasie sporu obu krajów o egzekucję szyickiego duchownego w Rijadzie.

Rok później relacje między Arabią Saudyjską a Iranem jeszcze się pogorszyły, po tym jak Arabia Saudyjska i ZEA interweniowały w Jemenie, gdzie wspierany przez Iran ruch Huti prowadzi wojnę domową z popieranym przez Rijad jemeńskim rządem.

Dla Arabii Saudyjskiej ponowne nawiązanie relacji dyplomatycznych z Iranem oznacza wzrost poziomu bezpieczeństwa. Rijad oskarżał Teheran o uzbrajanie Hutich, którzy przeprowadzali ataki rakietowe i ataki z użyciem dronów na saudyjskie miasta i rafinerie.

Dyplomacja
Viktor Orbán mówi, że Robert Fico jest "między życiem a śmiercią"
Dyplomacja
Xi Jinping mówi, jak zakończyć wojnę na Ukrainie
Dyplomacja
Xi gotów wraz z Putinem stać na straży sprawiedliwości na świecie
Dyplomacja
Francja beszta Azerbejdżan. Obwinia Baku o zamieszki na wyspie pośrodku oceanu
Dyplomacja
Dlaczego Władimir Putin w pierwszą zagraniczną podróż po reelekcji udał się do Chin? Prezydent Rosji wyjaśnia