Sztokholm. Kukła Erdoğana zawisła przed ratuszem. MSZ w Ankarze wzywa ambasadora

Turcja wezwała ambasadora Szwecji w związku z protestem w Sztokholmie, podczas którego powieszono kukłę prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Publikacja: 12.01.2023 18:54

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 323

Nagranie udostępnione przez prorządowe media tureckie pokazuje, że zwolennicy kurdyjskiej grupy bojowników PKK podczas demonstracji przed ratuszem w Sztokholmie zawiesili kukłę tureckiego przywódcy.

Główny rzecznik Erdoğana, Fahrettin Altun, powiedział, że Turcja potępiła wideo „w najostrzejszych możliwych słowach”.

Napisał na Twitterze:  "Z całą mocą potępiamy ataki na Turcję i jej demokratycznie wybranego prezydenta przez członków organizacji terrorystycznej PKK w Szwecji. Wzywamy szwedzkie władze do bezzwłocznego podjęcia niezbędnych kroków przeciwko grupom terrorystycznym".

Rzecznik zauważył też, że Szwecja musi dotrzymać obietnic złożonych w Madrycie, aby przystąpić do NATO, którego Turcja  jest członkiem od 70 lat. "Oczekiwanie, że Turcja pójdzie na jakiekolwiek ustępstwa w tym zakresie, byłoby daremne" - napisał Altun.

Staffan Herrström, ambasador Szwecji w Turcji, został dziś wezwany do MSZ - poinformował Reuters, powołując się na tureckie źródło dyplomatyczne

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział, że Sztokholm potępił incydent, ale nie odniósł się bezpośrednio do żadnego kraju.

We wpisie na Twitterze Billström przekazał: "Rząd broni otwartej debaty na temat wyborów politycznych, ale zdecydowanie dystansuje się od gróźb i nienawiści wobec przedstawicieli politycznych. Przedstawianie przed ratuszem egzekucji wybranego w wyborach powszechnych prezydenta jest odrażające".

Szwecja stara się o zatwierdzenie przez Turcję jej kandydatury do członkostwa w NATO, o którą wystąpiła po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. Ankara uzależnia swoja zgodę od działań Sztokholmu wobec działaczy Partii Pracujących Kurdystanu, którzy schronili się w Szwecji po uznaniu w Turcji ich partii za organizację terrorystyczną.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?