Putin: Ceny gazu są za wysokie. Razem z Turcją możemy je obniżyć

W Turcji mógłby powstać terminal gazowy i nowy gazociąg, co umożliwiłoby sprzedaż gazu do innych państw, krajów trzecich, głównie, oczywiście, europejskich, gdyby były tym zainteresowane - powiedział prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie rozmowy z Recepem Tayyipem Erdoganem na marginesie Konferencji w Astanie.

Publikacja: 13.10.2022 13:27

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 232

- Wczoraj, w czasie Rosyjskiego Tygodnia Energii, po konsultacjach z waszych ministrem energii, dyrektorem koncernu Botas, uzgodniliśmy z Gazpromem, mówiłem to publicznie, że w interesie Turcji i naszych potencjalnych kontrahentów w innych krajach, moglibyśmy rozważyć budowę nowego gazociągu i stworzenie terminalu gazowego na terytorium Turcji - mówił Putin. 

- I, oczywiście, ten terminal, który stworzylibyśmy razem, byłby nie tylko platformą do dostaw, ale też służyłby kształtowaniu cen gazu, ponieważ jest bardzo ważna kwestia - kwestia ceny - dodał prezydent Rosji.

- Dziś ceny są przesadne i moglibyśmy spokojnie obniżyć je do normalnego, rynkowego poziomu, bez podtekstów politycznych - podkreślił Putin.

Czytaj więcej

Ukraińcy szacują, że Rosja otrzymała nawet kilka tysięcy dronów-kamikadze z Iranu

Wzrost cen gazu jest efektem działań Rosji, która ograniczyła dostawy gazu do Europy w odpowiedzi na sankcje nałożone na Moskwę za jej inwazję na Ukrainę. Dostawy gazu zostały jeszcze bardziej zmniejszone po prawdopodobnym sabotażu gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Rosja oskarża o ten sabotaż Zachód, na Zachodzie nie wyklucza się, że sabotażu dokonała Moskwa.

Putin mówił też, że Turcja jest dziś jednym z "najbardziej wiarygodnych szlaków dostaw gazu dla Europy".

W interesie Turcji i naszych potencjalnych kontrahentów w innych krajach, moglibyśmy rozważyć budowę nowego gazociągu i stworzenie terminalu gazowego na terytorium Turcji

Władimir Putin, prezydent Rosji

- Dostawy naszych węglowodorów, w tym gazu, są realizowane w pełni. Turcja stała się najbardziej wiarygodną trasą dostaw gazu w Europie, dzięki pańskiemu stanowisku, panie prezydencie, pańskiej zdecydowanemu stanowisku w kwestii budowy gazociągu Turkish Stream - podkreślił prezydent Rosji. 

- Chociaż, jak słyszeliśmy, próbowali go też wysadzić w powietrze, ale, dzięki Bogu, to się nie stało - dodał.

Wcześniej prezydent Rosji sugerował, że ukraińskie władze chciały dokonać sabotażu jednego z odcinków gazociągu Turkish Stream.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau